Ponad milion terminali płatniczych i coraz mniej bankomatów

Ponad milion terminali płatniczych i coraz mniej bankomatów
Fot. stock.adobe.com / Proxima Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z najnowszych danych NBP wynika, że w II kwartale 2020 r. Polacy dokonali 112 milionów wypłat z bankomatów. Expander zwraca uwagę, że to najmniej odkąd są publikowane takie dane, czyli od 2004 roku.

#JarosławSadowski: Po raz pierwszy więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłaciliśmy gotówki #ObrótBezgotówkowy #KartyPłatnicze #Gotówka #Bankomaty @ExpanderPolska @nbppl

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, jak pandemia przyspiesza wiele różnego rodzaju trendów. Dla przykładu sprzedaż w wielu branżach przenosi się z tradycyjnych sklepów do Internetu. Takie zmiany przekładają się na to, że gotówka jeszcze szybciej niż dotychczas traci na znaczeniu.

Potwierdzają to dane NBP w których wynika, że w II kwartale istotnie spadła liczba wszystkich typów wypłat gotówkowych dokonywanych za pomocą kart.

Chodzi zarówno o wypłaty w bankomatach jak i te dokonywane w kasach banków czy w sklepach (za pomocą usługi CashBack).

Czytaj także: Będzie kolejny etap Programu Polska Bezgotówkowa, nowe porozumienie już podpisane

Spadła oczywiście nie tylko liczba takich wypłat, ale również ich wartość.

W sumie, za pomocą wszystkich wspomnianych operacji gotówkowych, Polacy wypłacili w II kwartale 93 mld zł, czyli aż o 8 mld zł mniej niż w poprzednim kwartale.

Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłaciliśmy gotówki.

To kolejny przełomowy moment po tym jak w IV kw. 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów.

Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych.

Bankomatów coraz mniej, a terminali płatniczych ponad milion

Mniejsze zainteresowanie wypłatami z bankomatów powoduje, że z kwartału na kwartał jest ich coraz mniej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba takich urządzeń spadła o 637. Na koniec II kwartału było ich bowiem 22 166.

Kolejny rekord ustanowiły natomiast terminale płatnicze. Według NBP pod koniec czerwca było ich 974 tysiące, ale przypomnijmy, że w lipcu Ministerstwo Finansów ogłaszało, że ich liczba przekroczyła milion. Widać więc, że tempo pojawiania się kolejnych jest ogromne.

Czytaj także: Jeszcze nie wszystkie samorządy umożliwiają płatności bezgotówkowe

Mocny spadek transakcji zagranicznych

W drugim kwartale mieliśmy do czynienia z zamknięciem granic. Nie powinno więc dziwić, że Polacy znacznie rzadziej dokonywali płatności zagranicznych.

W porównaniu z I kwartałem 2020 r. wartość wypłat gotówkowych dokonanych poza Polską spadła o 13%, a transakcji bezgotówkowych aż o 25%.

Dla porównania wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych w kraju wzrosła o 5%, a gotówkowych spadła o 8%.

Dane z kolejnych kwartałów pokażą już zapewne wyższe wartości, ale dopóki trwa pandemia, to rzadziej podróżujemy za granicę, a więc i mniej wykonujemy zagranicznych transakcji płatniczych.

Jarosław Sadowski,

Główny analityk Expander Advisors

Źródło: aleBank.pl