Polskie banki na samym dnie finansowej mapy świata pod względem rentowności

Polskie banki na samym dnie finansowej mapy świata pod względem rentowności
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Miesięcznik The Banker zamieścił dane dotyczące sektora bankowego na świecie. Szczególnie interesujące są dla nas informacje opisujące rentowność banków. Zestawienia z magazynu The Banker zaczerpnęliśmy bezpośrednio z opracowania dr. Andrzeja Banasiaka ze Związku Banków Polskich.

W prezentowanych przez magazyn tabelach widać rosnącą ogromną dysproporcję pomiędzy bankami chińskimi a bankami z innych regionów świata.

Dość powiedzieć, że banki z Chin mają dwa razy większe kapitały niż banki z USA, jak również w porównaniu z bankami ze strefy euro.

Źródło: The Banker

Czytaj także: Prezes mBanku: banki chcą powrotu do normalności>>>

Banki Europy Centralnej i Wschodniej liderami rentowności

W szeregu innych tabel, które publikuje The Banker widać dominację banków z Azji, ale jest jedna tabela, w której banki z naszego regionu świata są najlepsze.

Otóż pod względem rentowności, banki z Europy Środkowej i Wschodniej wysunęły się na pierwsze miejsce.

Ich ROE wynosi 16,86 procent w porównaniu np. z rentownością banków z całej Europy gdzie jej poziom to 7,32 procent.

Źródło: The Banker

Czytaj także: Prezes BNP Paribas: poranione banki w ciężkich czasach dla gospodarki>>>

Osłabienie polskich banków niebezpieczne dla gospodarki

W tym miejscu jednak jest miejsce na smutną refleksję.

Banki w Polsce, które przez lata w znakomity sposób finansowały polską gospodarkę dzięki posiadanym kapitałom, wysokiej rentowności, która pozwalała na ich modernizację, i pozwoliło im znaleźć się w światowej czołówce bankowości cyfrowej teraz pod względem ROE spadły na sam koniec rankingu.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego za rok 2021 – ROE w polskim sektorze bankowym wyniosła tylko 3,14 procent.

Źródło: KNF

W zestawieniu z poziomem rentowności 16,86 procent dla naszego regionu wynik ten jest przygnębiający. Z tak niskim zwrotem z kapitału polskie banki nie będą w stanie pozyskać kapitału od inwestorów.

Równocześnie kapitały polskich banków zmniejszyły się  o ok. 30 mld zł na skutek wzrostu rentowności obligacji.

Jeśli polskie banki mają być w stanie dostarczać finansowania polskim firmom w czasie wychodzenia z recesji, jeśli mają mieć środki dla polskich przedsiębiorstw, które będą chciały brać udział w odbudowie Ukrainy – to muszą mieć możliwość odbudowania swoich kapitałów i swojej rentowności.

Bez zmiany polityki rządzących wobec sektora bankowego nie będzie to możliwe.

Czytaj także: Prezes ZBP podsumowuje rok 2022 w sektorze bankowym>>>

Robert Lidke

Robert Lidke, redaktor naczelny portalu BANK.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.

Źródło: BANK.pl