Polskie banki na samym dnie finansowej mapy świata pod względem rentowności
W prezentowanych przez magazyn tabelach widać rosnącą ogromną dysproporcję pomiędzy bankami chińskimi a bankami z innych regionów świata.
Dość powiedzieć, że banki z Chin mają dwa razy większe kapitały niż banki z USA, jak również w porównaniu z bankami ze strefy euro.
Źródło: The Banker
Czytaj także: Prezes mBanku: banki chcą powrotu do normalności>>>
Banki Europy Centralnej i Wschodniej liderami rentowności
W szeregu innych tabel, które publikuje The Banker widać dominację banków z Azji, ale jest jedna tabela, w której banki z naszego regionu świata są najlepsze.
Otóż pod względem rentowności, banki z Europy Środkowej i Wschodniej wysunęły się na pierwsze miejsce.
Ich ROE wynosi 16,86 procent w porównaniu np. z rentownością banków z całej Europy gdzie jej poziom to 7,32 procent.
Źródło: The Banker
Czytaj także: Prezes BNP Paribas: poranione banki w ciężkich czasach dla gospodarki>>>
Osłabienie polskich banków niebezpieczne dla gospodarki
W tym miejscu jednak jest miejsce na smutną refleksję.
Banki w Polsce, które przez lata w znakomity sposób finansowały polską gospodarkę dzięki posiadanym kapitałom, wysokiej rentowności, która pozwalała na ich modernizację, i pozwoliło im znaleźć się w światowej czołówce bankowości cyfrowej teraz pod względem ROE spadły na sam koniec rankingu.
Według danych Komisji Nadzoru Finansowego za rok 2021 – ROE w polskim sektorze bankowym wyniosła tylko 3,14 procent.
Źródło: KNF
W zestawieniu z poziomem rentowności 16,86 procent dla naszego regionu wynik ten jest przygnębiający. Z tak niskim zwrotem z kapitału polskie banki nie będą w stanie pozyskać kapitału od inwestorów.
Równocześnie kapitały polskich banków zmniejszyły się o ok. 30 mld zł na skutek wzrostu rentowności obligacji.
Jeśli polskie banki mają być w stanie dostarczać finansowania polskim firmom w czasie wychodzenia z recesji, jeśli mają mieć środki dla polskich przedsiębiorstw, które będą chciały brać udział w odbudowie Ukrainy – to muszą mieć możliwość odbudowania swoich kapitałów i swojej rentowności.
Bez zmiany polityki rządzących wobec sektora bankowego nie będzie to możliwe.
Czytaj także: Prezes ZBP podsumowuje rok 2022 w sektorze bankowym>>>
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu BANK.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.