Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił wyniki IX edycji Rankingu Banków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.03.400x268Firmy zrzeszone w PZFD już po raz dziewiąty oceniały banki pod kątem współpracy w zakresie finansowania deweloperów i obsługi inwestycji mieszkaniowych. Ankietowanym firmom zadano 20 pytań zamkniętych i otwartych. Niektóre wyniki są bardzo zaskakujące.

W klasyfikacji generalnej zwycięzcą okazał się po raz drugi Getin Noble Bank SA uzyskując łącznie 132 punkty na 178 możliwych. Następne wysokie miejsca zajęły kolejno mBank oraz Alior Bank.

Ankiety przygotowane przez ekspertów Związku rozesłano do ponad 100 firm członkowskich – każda z nich mogła przysłać jedną ankietę na temat każdego z banków, z którym współpracowała. W sumie otrzymano prawie 90 ankiet, które dotyczyły opinii o 21 bankach. W klasyfikacji generalnej rankingu zostały uwzględnione te instytucje, na temat których wypełniono co najmniej 5 ankiet, zgodnie z przyjętymi wcześniej zasadami. Absolutnym liderem w udzielaniu kredytowania pod względem ilościowym wśród ankietowanych firm pozostał PKO BP, zwiększając swój udział z 27% do 30%.

Należy zauważyć, że wbrew oczekiwaniom zmalała aktywność banków spółdzielczych. Rośnie jednocześnie udział największych instytucji kredytujących. Proces uzyskania finansowania stał się trudniejszy, gdyż średnia punktów IX edycji Rankingu Banków to 96,9 pkt, podczas gdy w zeszłym roku było to 113,4 pkt.

Bankiem, który najczęściej odmawiał rozpatrzenia wniosku kredytowego okazał się po raz drugi BZW BKS.A., który wcześniej był bardzo aktywny na rynku finansowania deweloperskiego.

plochocki.konrad.pzfd.250Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Polski Związek Firm Deweloperskich, tylko 81 % firm zrzeszonych w Związku korzysta z kredytu bankowego. W poprzedniej edycji udział procentowy wynosił prawie 95%. Zaskakujące jest, że wzrósł procent firm nie korzystających z kredytu bankowego. Powodem tego mogą być trudności ze zdobyciem finansowania bankowego i korzystanie w większym stopniu z innych źródeł kapitału jak obligacje, giełda czy pożyczki od udziałowców. – komentuje Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Ankietowani zostali również zapytani o to, jakie są odczucia ich klientów w związku z funkcjonowaniem rachunków powierniczych. Tylko 7%  odpowiedziało, że w znacznym stopniu jest odczuwalny wzrost zaufania klientów w związku z wprowadzeniem tego mechanizmu ochronnego. 55% było zdania, że kupujący w niewielkim stopniu czują się pewniej. Aż 38% zapytanych stwierdziło, że rachunki powiernicze nie odgrywają większej roli w kontekście nastrojów klientów.

lukasiewicz.aleksandra.02.250x375Do ciekawych wniosków doszli również eksperci z firmy Expander Advisors. – Po raz drugi przyjrzeliśmy się ofercie banków na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. W tym roku dodatkowo odrębnie oceniliśmy także kredyty w programie Mieszkanie dla Młodych. Poświęcimy także specjalną uwagę dwóm dodatkowym tematom: Czy opłacało się wstrzymać o rok z zakupem mieszkania? Czy zakup mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych jest opłacalny? Okazało się, że korzystanie z rządowej pomocy nie zawsze jest korzystne. Cechy nabywanych w jej ramach lokali generują dodatkowe koszty, które niekiedy przekraczają wartość dopłaty – mówi Aleksandra Łukasiewicz, współautor raportu, Expander Advisors.

W procesie finansowania przedsięwzięć deweloperskich jest wiele barier i trudności, którym muszą sprostać inwestorzy. Stąd tak istotna jest dobra współpraca na linii bank – deweloper. Polski Związek Firm Deweloperskich dokłada starań, aby nasz rynek nieruchomości reprezentował jak najwyższy poziom i nie odstawał od standardów europejskich. Jednym z narzędzi, których zadaniem jest promowanie najlepszych zachowań i motywowanie instytucji finansowych do owocnej współpracy jest właśnie Ranking Banków. – dodaje Płochocki. Inwestowanie w budynki mieszkalne, ze względu na niejednokrotnie niespójne przepisy prawne, trudne do wypełnienia warunki techniczne czy kwestie związane z niepewną sytuacją na rynku sprawiają, że działalność deweloperska jest niezwykle skomplikowana. Stąd współdziałanie i dialog różnych podmiotów jest tak ważny dla rozwoju polskich miast.

Prezentacja wyników IX Rankingu Banków – pobierz.
140910.zakup.mieszkania.infografika

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich