Polski Ład: ponad 23 mld zł dofinansowania do inwestycji samorządowych; wkrótce kolejny nabór wniosków

Polski Ład: ponad 23 mld zł dofinansowania do inwestycji samorządowych; wkrótce kolejny nabór wniosków
Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 4 tys. inwestycji samorządowych otrzyma dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na łączną kwotę ponad 23 mld zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Środki mają trafić do ponad 2 780 gmin.

Dzisiaj pokazujemy, że ponad 2 780 gmin, powiatów, miast, miasteczek otrzymuje dofinansowanie.

„To praktycznie z niewielkimi wyjątkami, wyjątkami bardziej proceduralnymi niż innymi, prawie wszystkie. Dziś pokazujemy, że ten rozwój powinien być rzeczywiście równomierny” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

„Na dobry początek pokazujemy dziś więcej inwestycji niż obiecaliśmy nawet w lipcu i w sierpniu, to nie 20 mld zł, to ponad 23 mld zł” – dodał.

Dofinansowanie otrzymało 97% gmin

Przewodniczący Komisji ds. wsparcia Programu Inwestycji Strategicznych, wiceminister administracji i spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker podkreślił, że wysokość dofinansowania zadań inwestycyjnych jest powiązana z wielkości ą samorządu. Wyjaśnił, że dofinansowanie otrzymało 97% gmin.

Szefernaker poinformował że wszystkie miasta wojewódzkie otrzymały wsparcie z programu inwestycji strategicznych Polskiego Ładu

„Dzięki środków z Funduszu Inwestycji Strategicznych popłyną środki do Gdańska na ważną drogę, która prowadzi od obwodnicy S6 do obwodnicy Trójmiasta, pierwszy etap tej budowy tej drogi będzie mógł się rozpocząć właśnie dzięki środków z Funduszu. […] To także ważne inwestycje drogowe w wielu innych miastach, bo duże miasta składały w dużej mierze wnioski na ważne inwestycje strukturalne, drogowe” – powiedział.

Czytaj także: Polski Ład: straty w budżetach samorządów mogą się odbić na usługach dla mieszkańców >>>

Podał, że ponad 80 mln zł trafi na skomunikowanie terenów mieszkaniowych i usługowych w Katowicach, ponad 114 mln zł na modernizację wiaduktów drogowych w Warszawie, 30 zł mln zł na przebudowę dróg wokół starówki Torunia, ponadto – 56 mln zł na realizację kolejnych etapów przebudowy ulicy Szafera w Szczecinie.

„To blisko 70 mln zł na modernizację dróg w Bieszczadach, ale z drugiej strony to także ponad 63 mln zł na przebudowę ważnej drogi wojewódzkiej w woj. pomorskim – droga strategiczna inwestycja związana z przekopem Mierzei Wiślanej […] to także […] drogi w woj. zachodniopomorskim, 96 mln zł na rozbudowę dróg wojewódzkich ze Stargardu do Świdwina czy drogi w miejscowościach Wielin, Golice, Świdwin, ale to także 161 mln zł dla Małopolski” – podkreślił Szefernaker.

Czytaj także: Polski Ład: dziury w budżetach samorządowych mogą się powiększać?

Dodał, że środki dla Małopolski trafia m.in. na remont dróg w powiecie tarnowskim.

„Urzędy marszałkowskie składały wnioski nie tylko drogowe. Dzięki temu programowi będzie dokonana rewitalizacja linia kolejowa na odcinku Jelenia Góra-Mysłakowice czy zakup autobusów hybrydowych w woj. łódzkim” – wskazał.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda JST czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

•    1 wniosek bez kwotowego ograniczenia
•    1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
•    1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

Jednostki samorządu terytorialnego złożyły ok. 8 tysięcy wniosków na kwotę na ponad 93 mld zł. Zgodnie z założeniami, w ramach samorządy otrzymują wsparcie do 95% bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy gospodarowanie odpadami.

Budżet pierwszej, pilotażowej edycji programu zaplanowano na 20 mld zł.

Kolejny nabór na dofinansowanie inwestycji samorządowych za kilka tygodni

Kolejny nabór na dofinansowanie inwestycji samorządowych ruszy za kilka tygodni, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Planowane jest także uruchomienie drugiej edycji programu inwestycyjnego dla samorządów popegeerowskich.

„Już dzisiaj z tego miejsca chce potwierdzić kolejną rzecz, którą obiecywaliśmy, dotrzymamy słowa. Już wkrótce, za kilka tygodni riusza kolejny nabór rządowego programu Polski Ład” – powiedział Morawiecki podczas konferencji  Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

„A prócz tego to, co tak bardzo się sprawdziło […] nasz program dla gmin popegeerowskich. W pierwszym naborze liczba wniosków przekroczyła nasze oczekiwania wielokrotnie” – zaznaczył.

Poinformował, że w ramach dotychczasowej edycji dofinansowanie otrzyma ponad 4 tys. inwestycji samorządowych na łączną kwotę ponad 23 mld zł. Środki mają trafić do ponad 2 780 gmin.

 

Źródło: ISBnews