Polski Ład jest dla wielu przedsiębiorców dużym zaskoczeniem i czynnikiem destabilizującym
Niemalże każdy z przedsiębiorców – blisko 92% wskazał, że współpracuje z kontraktorami, osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą.
Każdy z przedsiębiorców powinien mieć na uwadze oczekiwania współpracowników do zmiany warunków współpracy
Odzwierciedla to tendencję istniejącą już od pewnego czasu na rynku.
Nie zmienia to faktu, że każdy z przedsiębiorców powinien mieć na uwadze oczekiwania współpracowników do zmiany warunków współpracy – w wielu przypadkach (zwłaszcza specjalistów) niezbędnym mogą okazać się renegocjacje wynagrodzenia tak, aby utrzymać wynagrodzenie netto na niezmienionym poziomie siły nabywczej.
– Polski Ład jest dla wielu przedsiębiorców dużym zaskoczeniem i czynnikiem destabilizującym nie tylko prowadzony biznes i planowane inwestycje, ale także budżety płacowe – mówi Michał Wodnicki ekspert BCC.
Czytaj także: Polski Ład: apel do prezydenta o zawetowanie ustaw podatkowych
Presja płacowa i zmiany kadrowe
Ponad 1/3 respondentów rozważa zmianę form współpracy lub wynagradzania. Takie działanie wpisuje się w zachowania sprzed kilku lat np. w odpowiedzi na zapowiedź likwidacji limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Organizacje zastanawiają się jak usankcjonować pozycję członków zarządu spółek
– Przepisy podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie będą bazą do narastającej presji płacowej i zmian kadrowych w organizacjach – dodaje ekspert.
Planujący zmiany w organizacji najczęściej wskazują, że rozważają wprowadzenie wynagradzania członka zarządu na podstawie uchwały o powołaniu.
Zauważalny jest trend wśród przedsiębiorców, zgodnie z którym organizacje zastanawiają się jak usankcjonować pozycję członków zarządu spółek. Bardzo częstym następstwem jest scenariusz restrukturyzacji.
– Warto pamiętać, że każdorazowa zmiana struktury powinna być nierozerwalna z rzeczywistymi okolicznościami (substancją biznesową), a nie tylko zmniejszeniem obciążeń publicznoprawnych.
Tylko wówczas można dokonać zmiany w bezpieczny sposób – podkreśla Michał Wodnicki.
Czytaj także: Pracodawcy proponują dłuższe vacatio legis dla Polskiego Ładu
Nowe struktury wynagradzania
Popularnością cieszą się także struktury wynagradzania dla pracowników kreatywnych oraz opodatkowanie ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej, co może być wynikiem specyfiki wskazanych rozwiązań i możliwości zastosowania wspomnianych narzędzi.
Będzie się to wzmacniało wraz z postępami prac legislacyjnych nad Polskim Ładem.
Liczba przedsiębiorstw weryfikujących poziom swoich przewidywanych obciążeń będzie wzrastać
Potwierdza to badanie przeprowadzone przez BCC w ostatnich dniach (28% ankietowanych rozważa lub już wdraża strukturę wynagradzania dla pracowników innowacyjnych, a 35% rozważa opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Ponad połowa uczestników przeprowadzonego przez BCC badania zadbała o wstępną ocenę wpływu Polskiego Ładu na ich budżet wynagrodzeń dla pracowników oraz rozliczenia ze współpracownikami (kontraktorami), a także na własne obciążenia (jako przedsiębiorców – podatników PIT).
Najprawdopodobniej wraz z postępami prac nad Polskim Ładem i jego wejściem w życie, liczba przedsiębiorstw weryfikujących poziom swoich przewidywanych obciążeń będzie wzrastać.
– W naszej ocenie takie działania warto podjąć już teraz, aby móc przygotować się na nadchodzący rok kalendarzowy z odpowiednim wyprzedzeniem – dodaje Michał Wodnicki z BCC.
Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości proponuje Legislacyjny Polski Ład