Polskę czeka ucieczka od etatów? Własny biznes daje więcej satysfakcji

Polskę czeka ucieczka od etatów? Własny biznes daje więcej satysfakcji
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Co czwarta osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat założy własną działalność, wynika z badania Tax Care.

Jak wynika z badania Indeks Przedsiębiorczości #TaxCare, własny biznes daje naszym rodakom więcej satysfakcji niż #etat #praca #rynekpracy

11 września 2018 r. w Warszawie Tax Care zaprezentował wyniki badania „Indeks Przedsiębiorczości”. Deklaracja co czwartego etatowca o przejściu na własną działalność oraz najwyższy poziom satysfakcji z pracy odnotowany wśród właścicieli firm były przedmiotem dyskusji z zaproszonymi ekspertami i dziennikarzami. Środowisko start-upów, które gromadzi sporą liczbę najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców, reprezentowała Magdalena Jagieło z Fundacji Startup Poland.

Ponad 3 mln zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce

Liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce przekroczyła 3 miliony. – Ten wynik utrzymuje się od ostatnich pięciu miesięcy – zaznaczył, prezentując badanie, Marek Sikorski, szef departamentu marketingu Tax Care.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowało się ponad ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, czyli ponad 900 nowych biznesów dziennie. To o ok. 100 więcej niż w dwa czy trzy lata temu – podkreślił.

W tym roku zanotowano też najniższy wynik, jeśli chodzi o spadek wyrejestrowań działalności gospodarczych: w czerwcu to zaledwie 12,6 tys. przedsiębiorstw. Widać więc, że liczba firm w Polsce zaczęła rosnąć.

Ze swojej pracy jest wyjątkowo zadowolona połowa właścicieli firm

Jak wynika z badania Indeks Przedsiębiorczości Tax Care, własny biznes daje naszym rodakom więcej satysfakcji niż etat: ze swojej pracy jest wyjątkowo zadowolona połowa właścicieli firm. Natomiast tylko co czwarty zatrudniony na etacie wykazuje ten sam poziom optymizmu. Biorąc pod uwagę fakt, że co czwarta osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat założy własną działalność, otwiera się pole na działanie instytucji wspierających przedsiębiorców.

– Badanie pokazało, że prowadzenie firmy przypomina survival, ale daje dużo satysfakcji. Zdecydowanie bardziej bezpieczna jest praca na etacie, a mimo to rozczarowuje – podkreślał Marek Sikorski.

Według prezesa Tax Care, można przypuszczać, że w ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy w Polsce znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obecnie, jeśli faktycznie tak duża grupa osób zdecyduje się zrealizować swoje przedsiębiorcze plany. Rzeczywistość temu sprzyja.

– Praca na swoim nie tylko przynosi dużą satysfakcję, ale dzięki łatwiejszemu dostępowi do informacji i technologii, która opanowała już biznes na dobre, prowadzi się go sprawniej i szybciej niż kilkanaście lat temu. Dziś wielu przedsiębiorców korzysta z szeregu rozwiązań online pomocnych w prowadzeniu własnej firmy: e-faktur, usług w chmurze czy rachunku bankowego online – podsumował Adam Głos.

Motywacja do założenia własnej firmy

Istotna jest również motywacja do założenia własnej firmy.

– Start-upowcy odczuwają silną potrzebę integracji z innymi z branży i budowania networkingu. To bardzo częste zjawisko występujące w ich środowisku, widoczne zwłaszcza w dużych miastach – mówi Magdalena Jagieło ze Startup Poland.

Jej  zdaniem własny biznes umożliwia przedsiębiorcy wykorzystanie talentów oraz współpracę z podobnymi sobie ludźmi. Ponadto skraca ścieżkę decyzyjną – zamiast 30 kroków do podjęcia decyzji, można wykonać dwa – trzy i działać.

Perspektywę osób stawiających pierwsze kroki w biznesie przedstawił Łukasz Jasiński na co dzień szkolący zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności: – Obecni początkujący przedsiębiorcy są bardziej niż ich poprzednicy sprzed 5-10 lat świadomi tego, co chcą robić, jaką formę prawną nadać swojej firmie i jakie wybrać opodatkowanie. Z jego obserwacji wynika, że w dużych miastach wśród przedsiębiorców dominuje zainteresowanie nowymi lub innowacyjnymi zawodami związanymi z IT. Natomiast w małych miejscowościach nadal duże znaczenie mają tradycyjne zawody, takie jak np. krawcowa.

Praca na etacie nie stała się przeżytkiem

Zdaniem Marka Sikorskiego, wnioski z wyników Indeksu Przedsiębiorczości wcale nie pokazują, że praca na etacie stała się przeżytkiem.

– Część powstających firm stworzy miejsca pracy i będzie zatrudniać nowych pracowników na etatach. Część nawiąże współpracę z samozatrudnionymi lub z firmami jednoosobowymi – powiedział Sikorski.

Potwierdza to wypowiedź przedstawicielki Startup Poland – Z danych zebranych przez naszą Fundację wynika, że aż 60% start-upowców deklaruje, iż zatrudnia swoich pracowników na umowę o pracę – skomentowała Magda Jagieło.

– Widać jednak, że obecnie praca na etacie nie daje tyle satysfakcji, co prowadzenie własnej firmy. Dziś jest w Polsce dobry nastrój dla przedsiębiorczości – podsumował Sikorski.