Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 na złotej i srebrnej monecie NBP

Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 na złotej i srebrnej monecie NBP
Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 20 stycznia będzie można kupić dwie nowe monety kolekcjonerskie "Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022" (temat indywidualny) - złotą o nominale 200 zł oraz srebrną o nominale 10 zł.

Rewers złotej monety przedstawia sylwetkę skoczka narciarskiego, otoczoną skrzącymi się płatkami śniegu.

Na rewersie srebrnej monety została umieszczona sylwetka zawodniczki startującej w short tracku

Na awersie przedstawiono wizerunek Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, będącego jednym z budynków w kompleksie Świątyni Nieba w Pekinie.

Czytaj także: NBP wprowadzi srebrną monetę kolekcjonerską „Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020”

Złota moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 1200 sztuk i będzie ją można nabyć w cenie 3900 zł brutto.

Nakład srebrnej monety wyniesie do 15 tys. sztuk, a cena – 160 zł brutto. Monety będą do kupienia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

 Kolejna emisja jest zaplanowana na 27 stycznia 2022 roku. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej” (temat indywidualny).

Czytaj także: „Wielcy polscy ekonomiści” – Edward Taylor i Tadeusz Brzeski na srebrnych monetach NBP

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

W dniach 4-20 lutego 2022 r. w Pekinie odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stolica Chin to pierwsze w historii miasto goszczące uczestników zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk. W samym Pekinie zostaną jednak rozegrane zawody tylko w dyscyplinach „lodowych”, a miejscem „śnieżnych” będą dwa ośrodki odległe od stolicy o mniej więcej 160 km.

Polska w zimowych igrzyskach debiutowała już w 1924 r., ale na pierwszy medal przyszło nam czekać aż 32 lata – do czasu gdy w Cortinie d’Ampezzo Franciszek Gąsienica Groń sięgnął po brązowy krążek w kombinacji norweskiej. Pierwszym polskim złotym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich był skoczek narciarski Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu w 1972 r. w Sapporo.

To właśnie skoki narciarskie stały się dyscypliną, która w następnych zimowych startach przyniosła polskiemu sportowi najwięcej sukcesów. Medale olimpijskie indywidualnie zdobyli Adam Małysz (trzy srebrne i jeden brązowy) oraz Kamil Stoch (trzy złote), a w konkursie drużynowym Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowy medal.

Nie tylko skoki dostarczały nam olimpijskich sukcesów – nie zapominajmy o fenomenalnej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk oraz o osiągnięciach sportowców w łyżwiarstwie szybkim czy biathlonie.

Przed igrzyskami w Pekinie spore nadzieje wiążemy z uprawiającą short track Natalią Maliszewską. Olimpijski sezon rozpoczęła bardzo udanie, triumfując m.in. w zawodach Pucharu Świata w… Pekinie – napisał w folderze numizmatycznym Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Czytaj także: „100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP” na srebrnej monecie NBP

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP