Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu, jest reakcja Ministerstwa Finansów

Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu, jest reakcja Ministerstwa Finansów
Fot. stock.adobe.com / manassanant
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich

Od środy do piątku (24-26.07.2024) trwało pisemne głosowanie ambasadorów państw członkowskich w sprawie uruchomienia procedury wobec Polski, Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. W piątek Rada UE ostatecznie zatwierdziła uruchomienie postępowania.

Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Reakcja polskiego ministra finansów

„Zgodnie z oczekiwaniami Komisja Europejska zdecydowała się podjąć ten krok, wszczęcia procedury nadmiernego deficytu. Przypominam, że dotyczy ona 2023 roku – ostatniego roku rządów PiS-u, kiedy to deficyt wyniósł 5,1 proc.” – powiedział dziennikarzom w Sejmie Andrzej Domański, minister finansów.

„Jesteśmy teraz w dialogu technicznym z Komisją Europejską. W listopadzie otrzymamy rekomendację ze strony KE i będziemy podejmować stosowne kroki” – dodał.

Zwrócił uwagę, że wpływy budżetowe z VAT-u dynamicznie rosną. „W czerwcu wzrosły o 30 proc., dlatego jestem optymistą” – powiedział.

„Nie będziemy mówić o żadnych cięciach. Dzięki wzrostowi gospodarczemu wpływy do budżetu rosną i jestem absolutnie przekonany, że będziemy krok po kroku realizować swoje zobowiązania” – odparł pytany, czy unijna procedura będzie się wiązać z cięciami w polskim budżecie.

Źródło: PAP BIZNES