Polska będzie taniej się zadłużać na rynkach finansowych

Polska będzie taniej się zadłużać na rynkach finansowych
Andrzej Domański. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spodziewane luzowanie polityki pieniężnej przez Fed i EBC w 2024 r. wesprze popyt na polskie obligacje i ułatwi finansowanie potrzeb pożyczkowych, ocenił minister finansów Andrzej Domański

„[ Obecne przewidywania co do wskaźników ] inflacji na świecie są dziś niższe niż przewidywania sprzed kilku kwartałów, co powinno skutkować przyspieszeniem decyzji o obniżkach stóp procentowych przez główne banki centralne w szczególności przez Fed, EBC. To z kolei będzie wspierać popyt na polskie obligacje i ułatwi finansowanie potrzeb pożyczkowych” – powiedział Andrzej Domański podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej w Sejmie.

W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok przewidziano potrzeby pożyczkowe netto na poziomie 252,27 mld zł w 2024 r. wobec planowanego wykonania w wysokości 152,52 mld zł w br.

Finansowanie zagraniczne ma opiewać na 103,46 mld zł w 2024 r. wobec 6,57 mld zł w br., w tym z obligacji skarbowych – odpowiednio: 31,01 mld zł wobec 21,04 mld zł w br.

Więcej pożyczymy od inwestorów zagranicznych

W tym tygodniu Andrzej Domański powiedział, że rząd obserwuje duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych polskim długiem i prawdopodobne jest, że większa część długu niż w latach poprzednich, trafi do tych inwestorów. Wskazał, że na bieżąco będzie analizowana potrzeba emisji obligacji denominowanych w EUR, PLN, USD i jest opracowywana nowa strategia emisji.

Najnowsze „dot ploty” FOMC zaprezentowane w grudniu sugerują obniżki stóp procentowych w 2024 r., prawdopodobnie w II poł. przyszłego roku.

EBC wyraziło ostatnio opinię o braku konieczności dalszego zacieśniania w polityce pieniężnej. Oczekiwania rynkowe skierowane są na możliwość podjęcia pierwszego cięcia stóp przez EBC w II poł. 2024 r.

Źródło: ISBnews