Polska bankowość spółdzielcza: główne atuty, zagrożenia i wyzwania

Polska bankowość spółdzielcza: główne atuty, zagrożenia i wyzwania
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz na Konwencie na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej Fot. Karol Mazan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Otwierając tegoroczny Konwent na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz wskazał, że polska bankowość lokalna szuka rozwiązań, które pomogą się odnaleźć w warunkach zmian regulacyjnych i rynkowych.

Krzysztof Pietrasiewicz, prezes #ZBP: polska bankowość lokalna szuka rozwiązań, które pomogą się odnaleźć w warunkach zmian regulacyjnych i rynkowych #BankiSpółdzielcze

Rosnące koszty i spadające przychody i zyski, a także zmniejszające się liczba udziałowców przy jednoczesnej ekspansji konkurentów to wyzwanie o fundamentalnym znaczeniu. Spadek liczby placówek i zmiany oczekiwań i preferencji klientów w obliczu rosnącej luki technologicznej względem konkurencji nie sprzyjają dalszemu rozwojowi.

Atuty…

Atuty to: znajomość lokalnego rynku i trwałe relacje, niższe obciążenia podatkowe, dogodniejsze opłaty na BFG, mniejsza presja biznesowa i płacowa, prestiż w środowisku.

… zagrożenia…

Zagrożenia to: utrata rynku i udziałowców, migracja klientów, odpływ kadr, pogorszenie jakości portfela, produktów i jakości usług.

Czytaj także: Banki spółdzielcze: szybciej rosną depozyty niż kredyty >>>

… i wyzwania

Wyzwania to: utrzymanie udziału w rynku, wdrażanie technologii, dostosowania regulacyjne i konkurencyjne.

Szanse i atuty: przychylny klimat w środowisku działania, możliwości rozwojowe bazy klientowskiej i udziałowców, potrzeby lokalnych społeczności, wsparcie JST.

Czytaj także: Banki spółdzielcze: ocena roku działań, kolejne zadania >>>

Brylant to kawałek węgla, który miał marzenia. Przesuwamy te marzenia w konkret, zakończył swoje wystąpienie Krzysztof Pietraszkiewicz.