Polscy rodzice niechętnie rozmawiają z dziećmi o pieniądzach
Z raportu „Prudential Family Index”1 przeprowadzonego na potrzeby programu edukacji finansowej dzieci „Cha-Ching” wynika, że aż co drugi rodzic w Polsce nie rozmawia ze swoją pociechą o pieniądzach. Eksperci programu alarmują, że dziecko, które nie nauczy się zarządzać pieniędzmi, może w przyszłości mieć skłonności do podejmowania nieroztropnych decyzji finansowych. Okazją do rozmowy może stać się „Konkurs Cha-Ching”.
Pieniądze to temat tabu w relacjach rodzice – dzieci. Badanie „Prudential Family Index” pokazuje, że jedynie 8% Polaków angażuje swoje dzieci w omawianie domowego budżetu lub rodzinnych wydatków. Tymczasem już około 6-8 roku życia dziecko odróżnia fantazję od rzeczywistości i zaczyna rozumieć, że za zakupione przedmioty trzeba zapłacić. Już wtedy można podjąć próby edukacji finansowej.
Rozmowa z potomkiem o comiesięcznych płatnościach ułatwi naukę kontrolowania wydatków. Dzięki temu dziecko zrozumie, że fundusze nie są ograniczone i nie wszystkie jego zachcianki mogą zostać zrealizowane – radzi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca i ekspert programu edukacji finansowej dzieci Cha-Ching.
Edukacja finansowa dziecka to inwestycja w przyszłość
To, czy dziecko będzie potrafiło szanować pieniądze i zadbać o swoją przyszłość, w dużej mierze zależy właśnie od jego opiekunów. Często nawet nastolatki nie zdają sobie sprawy z wysokości rachunków i kosztów utrzymania. Problemy sprawia również zrozumienie idei ograniczonych środków finansowych posiadanych przez rodziców. Większości domowych wydatków nie widać, zaś argumentu „nie mam pieniędzy” nastolatek często nie jest w stanie zaakceptować. Jedną z konsekwencji słabo wykształconego nawyku mądrego korzystania z pieniędzy jest coraz większa liczba młodych osób, które uniezależniają się finansowo później niż ich rówieśnicy z innych krajów. Moment, w którym trzeba zerwać z komfortem zapewnianym przez rodzinę w tym obszarze, jest często trudny. Jednak, zmierzenie się z nową sytuacją nie musi być przytłaczające. Wystarczy odpowiednio wcześniej rozpocząć edukację finansową dziecka.
Sposoby na edukację finansową
Badanie „Prudential Family Index” pokazuje, że rodzice w Polsce bardzo różnie podchodzą do nauki mądrego dysponowania pieniędzmi. Okazuje się, że najwięcej osób, 33%, przyznaje, że jego dziecko ma skarbonkę, do której zbiera na konkretny cel. Natomiast, 25% ogranicza się do dopłacania na większe wydatki, gdy dziecko uzbiera określoną kwotę. Te metody nie wymagają dużego zaangażowania rodziców, ale mogą okazać się niewystarczające.
Aby zachęcić najmłodszych do angażowania się w planowanie domowych wydatków można skorzystać z bezpłatnej aplikacji „Menadżer domowego budżetu”, dostępnej na stronie www.cha-ching.pl
„Konkurs Cha-Ching” – podejmiesz wyzwanie?
Wychodząc naprzeciw potrzebie przybliżenia opinii publicznej kwestii edukacji finansowej dzieci powstał „Konkurs Cha-Ching”.
„Naszym zamiarem jest zachęcenie rodziców do spędzenia czasu z dziećmi oraz rozmowy o pieniądzach i domowym budżecie, z czym niestety nie jest najlepiej. Jesteśmy firmą rodzinną i chcemy pomagać rodzicom w rozmowach z ich dziećmi. W tym tych najważniejszych – o domowych finansach. W końcu od nas samych zależy, jakich – mniej czy bardziej – świadomych konsumentów wychowamy. Konkurs ma być do tego zachętą – powiedział Damian Ziąber, odpowiedzialny w Prudential w Polsce za wdrożenie i rozwój programu Cha-Ching.
Zadaniem uczestników, którzy wezmą udział w zabawie, będzie rozwiązywanie zadań dostępnych na platformie internetowej. Nawiązywać one będą do kreskówek Cha-Ching, dlatego, aby jak najlepiej odpowiedzieć na pytania warto śledzić losy bohaterów. Można je obejrzeć na stronie www.cha-ching.pl, profilu YouTube Cha-Ching oraz w telewizji na kanałach Cartoon Network, Disney Channel i Nickelodeon.
Konkurs to okazja na dobrą zabawę, ale nie zapominajmy o celach jakie przyświecają temu wydarzeniu. Nauka oszczędzania to bez wątpienia trudna i wyboista droga, jednak jestem przekonana, że podjęty przez rodziców wysiłek zaprocentuje w dorosłym życiu. Być może ten konkurs będzie dobrym początkiem tej drogi. Zachęcam wszystkich do wspólnej zabawy – powiedziała Daria Widawska, ambasadorka Programu Edukacji Finansowej Dzieci „Cha-Ching”.
Na laureatów zabawy czekają nagrody m.in. tablety oraz gadżety związane z Programem Edukacji Finansowej Dzieci „Cha-Ching”.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie www.cha-ching.pl. Więcej informacji można również znaleźć na stronie partnera Cha-Ching i organizatora konkursu – NaszeMaisto.pl http://www.naszemiasto.pl/cha-ching/
Źródło: Cha-Ching
(1) Dane z raportu „Prudential Family Index”. Część 1: Dzieci” opracowanego na zlecenie Prudential w Polsce. Na podstawie badań Grupy IQS przeprowadzonych w terminie: 08.05-09.05.2015 Analizą objęto grupę 136 Polaków w wieku 18-50 lat, posiadających dzieci w wieku od 6 do12 lat. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 18-50 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia.