Polscy przedsiębiorcy mogą łatwiej i bezpieczniej realizować globalne projekty dzięki wsparciu Funduszu Ekspansji Zagranicznej

Polscy przedsiębiorcy mogą łatwiej i bezpieczniej realizować globalne projekty dzięki wsparciu Funduszu Ekspansji Zagranicznej
Fot. stock.adobe.com / JEGAS RA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dynamicznie rozwijająca się technologiczna Grupa R22 dokonała przedterminowej spłaty pożyczek w łącznej kwocie 3 mln euro, udzielonych jej przez Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN zarządzany przez PFR TFI, na inwestycje na rynku rumuńskim i chorwackim. Inwestycje te stanowiły pierwszy etap konsekwentnie i z sukcesem realizowanej strategii obecności na międzynarodowych rynkach, poinformował Fundusz.

Rozliczenie finansowania to ostatni etap procesu inwestycyjnego i dobry moment na podsumowanie współpracy, którą Fundusz Ekspansji Zagranicznej nawiązał z R22 w 2018 roku.

Pierwszy wspólny projekt dotyczył akwizycji trzech rumuńskich spółek – mxHost, xServers oraz Gazduire Web. Rumunia to duży, dynamicznie rosnący rynek, ale w sektorze domen i hostingu, w której działa R22, był bardzo rozdrobniony. Przejmując i konsolidując te podmioty, Grupa stała się liderem branży, a w kolejnych latach dzięki integracji technologicznej i organizacyjnej jeszcze bardziej przyspieszyła rozwój rumuńskiej spółki.

Sukces pierwszego projektu zaowocował kontynuacją współpracy i inwestycją w zakup chorwackiej spółki Avalon – wicelidera tamtejszego rynku.

Udział FEZ zmniejsza ryzyko na zagranicznych rynkach

Transakcje te były pierwszymi krokami R22 na zagranicznych rynkach i stanowiły początkowy etap realizacji przemyślanej wieloletniej strategii internacjonalizacji. Dzięki udziałowi FEZ ‒ Grupa R22 nie tylko pozyskała finansowanie, ale również ograniczyła ryzyko ekspansji i uwiarygodniła swoją pozycję na zagranicznych rynkach.

Zdobyła także doświadczenie, które skutecznie wykorzystuje przy kolejnych akwizycjach – w sumie w samej branży hostingu i domen zrealizowała ich aż 9.

Do tego dochodzą przejęcia w ramach innych obszarów działalności grupy, z których najważniejsze dotyczyło międzynarodowej firmy MailerLite oferującej zintegrowane rozwiązania do komunikacji e-mail. Dziś Grupa R22 obecna jest 180 krajach i 40% jej przychodów pochodzi z rynków zagranicznych.

Czytaj także: Fundusz Ekspansji Zagranicznej po raz kolejny współpracuje z Elemental Holding

Bezpieczeństwo potencjalnych transakcji

‒ Fundusz Ekspansji Zagranicznej towarzyszył Grupie R22 w pierwszych inwestycjach zagranicznych, kiedy potrzebowaliśmy partnera, który da nam większe poczucie bezpieczeństwa w realizacji naszych planów ekspansji, uwiarygodni naszą działalność i zapewni bezpieczeństwo potencjalnych transakcji. PFR TFI spełnił te oczekiwania w 100 procentach.

Pożyczone środki pozwoliły nam rozwinąć skrzydła i wejść na rynki globalne, w pierwszej kolejności do Rumunii i Chorwacji, gdzie dziś zajmujemy odpowiednio pozycję lidera i wicelidera rynku. To zdecydowanie nasz wspólny sukces – mówi Jakub Dwernicki, prezes Zarządu R22.

Dzięki udziałowi FEZ ‒ Grupa R22 nie tylko pozyskała finansowanie, ale również ograniczyła ryzyko ekspansji i uwiarygodniła swoją pozycję

‒ Wspólne inwestycje Grupy R22 i Funduszu Ekspansji Zagranicznej potwierdzają, że nasze rozwiązania odpowiadają na potrzeby ambitnych polskich firm. Udział Funduszu w transakcjach pozwala na zwiększenie skali inwestycji, ograniczenie ryzyka i wzmocnienie wiarygodności.

Na współpracę patrzymy długofalowo, nie skupiamy się wyłącznie na pojedynczej transakcji. Angażujemy się w kolejne etapy rozwoju międzynarodowego biznesu, jeśli polskie firmy, podobnie jak Grupa R22, widzą biznesowe szanse i chcą je wykorzystać – podkreśla Piotr Kuba, członek Zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI.

Czytaj także: Inwestycje zagraniczne szansą na wyjście z kryzysu, Fundusz Ekspansji Zagranicznej wspiera polskie firmy

Fundusz Ekspansji Zagranicznej jako pasywny inwestor finansowy

Jednym z czynników ograniczających skłonność firm do zagranicznych inwestycji jest podwyższony poziom ryzyka, który naturalnie jest z nimi związany.

Fundusz Ekspansji Zagranicznej jako pasywny inwestor finansowy dzieli z polskimi przedsiębiorstwami ryzyko zagranicznej inwestycji proporcjonalnie do swojego udziału w projekcie.

Ma to kluczowe znaczenie przede wszystkim na początkowym etapie internacjonalizacji i w połączeniu ze stabilnym finansowaniem zapewnionym przez fundusz pozwala inwestorowi w pełni skoncentrować się na rozwoju biznesu i integracji inwestycji zagranicznej z polską firmą.   

Czytaj także: PFR TFI chce z polskimi firmami podbić świat

Źródło: Fundusz Ekspansji Zagranicznej