Polak stawia na AutoKredyt

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

volkswagen.bank.polska.01.400x261Według danych IBRM Samar, liczba kupionych w Polsce nowych samochodów osobowych na koniec 2014 roku powinna osiągnąć 310 tys.  W tej liczbie ok. 100 tys. to auta, które trafią do nabywców indywidualnych. Jakie są ich preferencje zakupowe? Jak chcieliby płacić za swoje pojazdy? Na te pytania odpowiadają kredytobiorcy ankietowani w badaniu Volkswagen Bank, udostępnionym wiosną bieżącego roku.

Dla ponad 60% Polaków korzystanie z dobrego samochodu jest bardzo istotną kwestią. Tylko co oznacza „dobry samochód”? Dla jednych jest to auto konkretnej marki i odpowiednio wyposażone, dla innych – po prostu w miarę nowy i bezawaryjny pojazd. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Volkswagen Bank, samochód jest nie tylko przedmiotem użytkowym.

– Dla kierowców samochód stanowi również istotny element budowania własnego wizerunku i dobrego samopoczucia, o silnym znaczeniu emocjonalnym. To między innymi ze względu na dużą wagę aut w codziennym życiu Polaków, liczba nabywców nowych samochodów na naszym rynku od roku rośnie, a wyższy niż obecny poziom sprzedaży ostatni raz zanotowano ponad 5 lat temu,w grudniu 2008 roku – mówi Edyta Barmentloo, Dyrektor Departamentu Marketingu w Volkswagen Bank Polska S.A.

Oprócz wyposażenia, funkcjonalności czy prestiżu, kupującym zależy także na optymalnej formie zakupu auta. Co ciekawe, cena jest dla nich ważna, ale nie najważniejsza. 75% ankietowanych byłoby w stanie zapłacić więcej za komfort związany z finansowaniem samochodu, na przykład w ofercie pozwalającej na samodzielne decydowanie o rozpoczęciu i zakończeniu finansowania. 1/3 ankietowanych wskazuje, że zależy im na możliwości zakupu pojazdu bez konieczności wcześniejszego wpłacania gotówki („0% wkładu własnego”). Jednocześnie prawie 40% badanych poszukuje rozwiązań finansowych umożliwiających elastyczne zakończenie umowy kredytowej, na przykład inne niż standardowe niemal we wszystkich bankach wykupienie auta na własność po okresie kredytowania.

– Przykładem oferty przyjaznej dla klientów jest zakończenie umowy w AutoKredycie Volkswagen Bank, w którym nabywca może zadecydować, czy po 3-4 latach chce auto wykupić za gotówkę, rozłożyć pozostałą kwotę kredytu na kolejne raty (czyli wydłużyć okres kredytowania), czy zwrócić samochód do dealera i wymienić go na nowy. Volkswagen Bank gwarantuje wówczas nabywcy, że odkupi używany dotychczas samochód po uzgodnionej cenie – podkreśla Edyta Barmentloo.

Dlaczego elastyczne zakończenie kontraktu jest tak ważne dla dużej grupy badanych? Ponieważ umowę finansowania samochodu zawiera się zwykle na 3-4 lata, a trudno przewidzieć, jak zmieni się po tym okresie sytuacja finansowa kredytobiorcy, jakie będzie miał oczekiwania, upodobania i czy – na przykład – nie będzie potrzebował nowego, większego samochodu.

Oczekiwania przyjaznych dla klienta rozwiązań w finansowaniu zakupu samochodu ankietowani łączą ze swoim odpowiedzialnym podejściem do zobowiązań. Ponad 75% badanych deklaruje, że umie zarządzać własnymi finansami, a więcej niż połowa stawia na rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie czasu. Więcej niż 1/3 właścicieli samochodów rozsądne gospodarowanie pieniędzmi i czasem kojarzy z wygodą – taka grupa wskazała, że uniknięcie kłopotów związanych z odsprzedażą auta po okresie użytkowania stanowi dla nich jedno z podstawowych oczekiwań.

Z opinii badanych przez Volkswagen Bank wynika, że „modnie, nowocześnie” wcale nie musi oznaczać „drogo” (ponad 70% wskazań). Polacy cenią komfort oferowany przez nowe samochody – wysokie bezpieczeństwo, niską awaryjność, wyposażenie, ale i możliwość rozłożenia finansowania auta na kilka lat.

– Osoby planujące zakup samochodu chętnie sięgną po kredyt, jednak powinien on być elastyczny: 0% wkładu własnego na start, niskie miesięczne raty, możliwość wyboru formy zakończenia finansowania i samodzielnego zadecydowania o dalszym losie samochodu – wskazuje Edyta Barmentloo, Dyrektor Departamentu Marketingu w Volkswagen Bank Polska S.A.

Volkswagen Bank Polska jest ekspertem w dziedzinie finansowania zarówno nowych, jak i używanych samochodów z grupy Volkswagen (Volkswagen, Audi, ŠKODA, SEAT i Porsche). Bank jest laureatem prestiżowej nagrody „Złoty Bankier” w kategorii „Najlepszy Kredyt Samochodowy” w 2010, 2011 i 2012 r. Otrzymał także nagrodę „Innowacja Roku 2013” za nowatorski AutoKredyt.

Źródło: Volkswagen Bank Polska S.A.