Polacy teraz szukają mieszkań z ogrzewaniem miejskim, a nie gazowym

Polacy teraz szukają mieszkań z ogrzewaniem miejskim, a nie gazowym
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od stycznia 2022 roku ceny energii dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wzrosły średnio o 24%, wynika z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki - a to na pewno jeszcze nie koniec. Eksperci przewidują, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Dane Otodom pokazują, że Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na rodzaj ogrzewania w poszukiwanych mieszkaniach, a lokatorzy nieruchomości z ogrzewaniem gazowym szukają tańszych alternatyw.

W styczniu 2022 roku w serwisie Otodom opublikowano prawie 33% ofert mieszkań na wynajem więcej niż w grudniu 2021 roku, z tego prawie połowa dotyczyła lokali z ogrzewaniem gazowym.

– Pojawienie się większej liczby ofert mieszkań z ogrzewaniem gazowym może oznaczać, że ze względu na podwyżki cen energii, część osób już w styczniu postanowiło zrezygnować z najmu i poszukać tańszych opcji, na przykład z ogrzewaniem miejskim – mówi Jarosław Krawczyk, ekspert Otodom. – Konflikt w Ukrainie może sprawić, że ten czynnik będzie dla Polaków jeszcze ważniejszy – dodaje.

Możliwe, że w najbliższym czasie zaobserwujemy postępujący trend zwalniania mieszkań z ogrzewaniem gazowym oraz wzrost znaczenia tego parametru

Wśród nowych ogłoszeń dodanych do serwisu w styczniu 2022 aż 68% miało uzupełniony parametr o typie energii. Jest to o 5% wyższy odsetek niż w listopadzie i październiku 2021 roku, czyli przed podwyżkami.

Czytaj także: Polska chce, żeby Unia Europejska pokrywała część ceny gazu

Będzie drożej

Według makroekonomistów Banku Pekao S.A., w związku z atakiem Rosji na Ukrainę rynki surowców energetycznych zakładają spadek podaży, który może doprowadzić do wzrostu cen energii na rynkach europejskich, gdzie znaczącą rolę odgrywa import z Rosji.

Już teraz można zaobserwować, że z powodu napaści Rosji na Ukrainę ceny surowców energetycznych – przede wszystkim węgla i gazu ziemnego – odnotowały znaczący wzrost, w porównaniu na przykład do stycznia 2022 roku. Analitycy podkreślają, że w miarę rozwoju sytuacji, prognozy dotyczące rynków mogą zostać zrewidowane, a ceny wzrosnąć.

– Rynek nieruchomości już w styczniu odczuł wpływ rosnących stawek za gaz i energię elektryczną. Możliwe, że w najbliższym czasie zaobserwujemy postępujący trend zwalniania mieszkań z ogrzewaniem gazowym oraz wzrost znaczenia tego parametru w ogłoszeniach w serwisie.

Z drugiej strony sytuacja związana z napaścią Rosji i napływem obywateli Ukrainy do Polski sprawia, że wybór mieszkań do wynajęcia jest ograniczony, a ceny mogą wzrosnąć – dodaje Jarosław Krawczyk.

Najwięcej przyjdzie zapłacić tym osobom, które ogrzewają gazem cały dom – ich rachunki od nowego roku wzrosły o 58%

Z analizy ofert w serwisie Otodom wynika, że najczęstszym typem ogrzewania w lokalach przeznaczonych na wynajem jest ogrzewanie miejskie – posiada je ponad 80% ogłoszeń z wypełnionym parametrem dotyczącym typu energii.

Na drugim miejscu znajduje się ogrzewanie gazowe, które jest w co ósmym lokalu. Znajduje to odzwierciedlenie w danych opublikowanych w IV Kwartalniku Mieszkaniowym, według których wynajem w Polsce jest silnie skoncentrowany na największych miastach, gdzie większość mieszkań podłączonych jest do sieci miejskiej.

Czytaj także: URE przypomina o obowiązku złożenia odpowiednich oświadczeń dot. rozszerzenia taryfowej ochrony odbiorców gazu

Kto płaci najwięcej

Bardzo prawdopodobne, że z powodu sankcji i postępującej napaści na Ukrainę ceny energii będą odnotowywały kolejne wzrosty, które odczują między innymi polskie gospodarstwa domowe.

Gospodarstwa domowe, które korzystają z tego typu energii tylko w kuchni, płacą obecnie o 41% więcej niż w 2021 roku

Warto przypomnieć, że według danych URE ze stycznia 2022 roku rachunki za energię różnią się w zależności od grupy odbiorców.

Najwięcej przyjdzie zapłacić tym osobom, które ogrzewają gazem cały dom – ich rachunki od nowego roku wzrosły o 58%. Niewiele mniej wydają osoby, które grzeją gazem wodę użytkową – wzrost wyniósł do tej pory nawet 54%, czyli 56 złotych miesięcznie.

Gospodarstwa domowe, które korzystają z tego typu energii tylko w kuchni, płacą obecnie o 41% więcej niż w 2021 roku, co oznacza podwyżkę o około 9 złotych miesięcznie.

Czytaj także: Cena gazu w Europie bije rekord za rekordem

Źródło: Otodom