Podwyżka stóp NBP najwcześniej w 2022 roku
Wszyscy z 20 ankietowanych przez PAP Biznes ekonomistów oczekują, że RPP na jednodniowych posiedzeniach decyzyjnych 15 września i 7 października utrzyma obecny poziom stóp procentowych – referencyjna stopa procentowa (rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych) wynosić ma nadal 0,1 proc.
Wszyscy uczestnicy ankiety spodziewają się także stabilizacji stóp do końca 2020 r., a 19 nie spodziewa się zmian stopy referencyjnej do końca 2021 r., bez zmian względem poprzedniej rundy prognoz z lipca br.
Rynek jest podzielony po połowie w odniesieniu do perspektyw polskiej polityki pieniężnej w 2022 r., kiedy zmienia się skład RPP.
Z 19 ośrodków, które podały prognozy w tym horyzoncie, 10 prognozuje stopę referencyjną na koniec 2022 r. na niezmienionym poziomie 0,1 proc., a 9 (poprzednio 7) spodziewa się pierwszych podwyżek, choć w niewielkiej skali: o 15-75 punktów bazowych.
Kadencja większości członków obecnej Rady upływa w I poł. 2022 r.
Zdaniem ekonomistów PKO BP z Biura Strategii Rynkowych istotny może okazać się komentarz Rady Polityki Pieniężnej po posiedzeniu. Bank centralny zapewne zasygnalizuje w nim brak zmian dotychczasowej polityki w dłuższym okresie.
Taki scenariusz wzmacnia jedna z ostatnich wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wyraźnie przekonywał, że stopy procentowe są obecnie na odpowiednim poziomie. Tym samym wypowiedź można odebrać jako próbę chłodzenia oczekiwań zarówno na obniżkę stóp jak i ich podwyżkę – zauważają analitycy PKO BP.
Należy oczekiwać, że rentowności 2-letnich obligacji będą stabilizowały się poniżej 0,1% w najbliższych dniach. Z kolei notowania papierów 10-letnich pod wpływem pozytywnych trendów globalnych będą testować wsparcie na 1,35% – piszą ekonomiści banku.