PKO BP: wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń w lipcu nie oznacza narastania presji płacowej
„Lipcowe dane interpretujemy jako potwierdzenie dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy. Wyższej od oczekiwań dynamiki wynagrodzeń nie interpretujemy jako oznaki narastania presji placowej. Sektor przedsiębiorstw obejmuje 6,5 mln z prawie 17 mln pracujących w Polsce, i nadreprezentowane są w nim 'ciężkie’ sektory przemysłowe, które w lipcu otrzymały jednorazowe premie. W całej gospodarce narodowej przeciętne wynagrodzenie rośnie zauważalnie wolniej, w II kw. 2022 o 11,8% r/r po wzroście o 9,7% r/r w I kw. 2022” – czytamy w komentarzu banku do opublikowanych danych GUS.
Zdaniem ekonomistów, „słabnąca koniunktura ogranicza dotkliwość braków kadrowych, a w otoczeniu gorszego popytu firmy będą mniej skłonne do spełniania żądań płacowych”.
Przyspieszenie dynamiki płac w porównaniu z czerwcem było konsekwencją jednorazowych wypłat w górnictwie, gdzie roczna dynamika wynagrodzeń wyniosła 81,6%.
„Po wyłączeniu górnictwa płace w lipcu wzrosły o 14,1% r/r wobec 12,9% w czerwcu, a ich dynamika była dodatkowo wspierana przez wypłaty nagród z okazji Dnia Leśnika i Dnia Energetyka, w wyniku których tempo wzrostu wynagrodzeń w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie oraz energetyce przekroczyło 30% r/r” – podał bank.
Dane GUS
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w lipcu br. wzrosło o 15,8% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,3% r/r.
W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3,4% i wyniosło 6 778,63 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,2% i wyniosło 6 508,3 tys. etatów.
Konsensus rynkowy to 13,2% wzrostu r/r w przypadku płac i 2,1% wzrostu r/r w przypadku zatrudnienia.