PKO BP chce być liderem w bankowym finansowaniu transformacji energetycznej

Serwis EnergiaTransformacji.pl. wspiera firmy w znalezieniu najkorzystniejszej formy finansowania transformacji. Można na nim znaleźć m.in. informacje o dotacjach z programów publicznych, w tym również o dostępnym finansowaniu z poziomu Unii Europejskiej. Także o oferowanych przez Grupę PKO BP kredytach i finansowaniu leasingowym.
Serwis składa się z 4 modułów: finansowanie, dotacje, wiedza, narzędzia. Co ważne, wyszukiwarka określa prawdopodobieństwo otrzymania wsparcia. Bank jako jeden z nielicznych na rynku, udostępnia bezpłatnie kalkulator śladu węglowego.
Zespół ekspertów inżynieryjnych banku pomaga klientom w ocenie rentowności finansowanych ekosystemów energetycznych.
Czytaj także: PKO Bank Polski przedstawił plan transformacji ESG
Transformacja energetyczna w strategii PKO BP
„Oszacowaliśmy, że do 2027 r. łączne inwestycje na transformację energetyczną w Polsce wyniosą ponad 400 mld zł, przy 25% udziale finansowania transformacji przez banki tj. 100 mld zł” – powiedziała Marzena Nowogródzka, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w PKO Banku Polskim.
„Docelowo chcemy mieć ponad 20 proc. udział w finansowaniu transformacji energetycznej” – stwierdził Tomasz Majewski, dyrektor Pionu Transformacji Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw, PKO Bank Polski.
Podczas konferencji prasowej przedstawiciele banku mówili, że strategia banku dotycząca transformacji energetycznej opiera się na trzech filarach, którymi są: finansowanie przedsiębiorstw, finansowanie nowych niskoemisyjnych budynków mieszkalnych, finansowanie elektryfikacji floty samochodowej przedsiębiorstw.
Jak zapewniono – Bank finansuje także termomodernizację już istniejących budynków. Kredytobiorcy, którzy uzyskają świadectwo energetyczne, wykażą zmniejszenie zużycia energii mogą liczyć na obniżenie marży posiadanego już kredytu.
Ponad ¼ aktywnych umów o kredyt hipoteczny w Polsce została zawarta z PKO BP S.A. – podaje Bank w planie transformacji Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A., co powoduje, że wszelkie działania na polu termomodernizacji będą miały istotny wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez budynki mieszkalne w całym kraju.
W ramach wsparcia bank oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym kredyt termomodernizacyjny dla budynków wielorodzinnych, który wraz z dotacjami ze środków krajowych i brakiem prowizji bankowej, stanowi istotną pomoc w termomodernizacji istniejących już budynków mieszkalnych.
„PKO Bank Polski chce pełnić strategiczną rolę w finansowaniu transformacji energetycznej klientów, co wymaga zrozumienia architektury projektów energetycznych i zaangażowania w ocenę ryzyka.
Poszerzamy zespół wsparcia inżynieryjnego, który ocenia efektywność ekosystemów energetycznych, zwłaszcza dla mniejszych firm. Dzielimy się doświadczeniami udanych inwestycji we własne źródła produkcji energii i pokazujemy klientom, jak mogą obniżyć koszty energii – podsumowała Marzena Nowogródzka.