PKO Bank Polski: od 10 sierpnia ’23 Konto Mieszkaniowe dostępne w każdym oddziale

PKO Bank Polski: od 10 sierpnia ’23 Konto Mieszkaniowe dostępne w każdym oddziale
Fot. stock.adobe.com /Marek Stokowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO BP od 10 sierpnia ’23 oferuje możliwość zakładania Konta Mieszkaniowego we wszystkich oddziałach Banku - poinformował wiceprezes kierujący pracami zarządu PKO BP Dariusz Szwed. Konto Mieszkaniowe jest drugim - po Bezpiecznym Kredycie 2% - elementem rządowego programu Pierwsze Mieszkanie.

Z oferty mogą skorzystać osoby pomiędzy 13. a 45. rokiem życia, które chcą zacząć systematycznie oszczędzać na swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Aby w pełni wykorzystać rozwiązanie należy co miesiąc realizować regularne wpłaty na konto w wysokości od 500 do 2000 zł.

Jeden miesiąc w roku klient może wykorzystać na „wakacje od oszczędzania” bez żadnych konsekwencji.

„Wprowadzenie Konta Mieszkaniowego do oferty największego polskiego banku z pewnością zaowocuje jeszcze większym zainteresowaniem tym ważnym instrumentem programu Pierwsze Mieszkanie.

Od początku działania Programu założono już 834 konta oszczędnościowe, na których zgromadzono ogółem ponad 1,5 mln zł, a liczby te codziennie rosną” – powiedział Dariusz Szwed podczas czwartkowej (10.08.2023) konferencji prasowej.

Czytaj także: Konto Mieszkaniowe jedynym produktem bankowym realnie chroniącym oszczędności przed inflacją?

Konto Mieszkaniowe można już założyć w trzech bankach

„Konto Mieszkaniowe to drugi, obok Bezpiecznego Kredytu 2%, element programu Pierwsze Mieszkanie. Ten instrument jest w cieniu Bezpiecznego Kredytu 2%, który okazał się ogromnym sukcesem, i w przypadku którego spływa tysiąc wniosków dziennie.

Konto Mieszkaniowe obecnie jest dostępne w dwóch bankach – Banku Pekao i Alior Banku. Dzisiejsza decyzja PKO BP powinna sprawić, że dynamika liczby zakładanych kont wzrośnie” – dodał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W jego ocenie największymi korzyściami z prowadzenia Konta Mieszkaniowego jest możliwość otrzymania premii mieszkaniowej oraz zwolnienie odsetek z podatku dochodowego.

Czytaj także: Pekao S.A. otwiera Konta Mieszkaniowe

Program Pierwsze Mieszkanie w PKO Banku Polskim

Jedna osoba może założyć jedno Konto Mieszkaniowe. Maksymalny okres prowadzenia rachunku to 10 lat. Prowadzenie konta jest bezpłatne, Bank przygotował oprocentowanie 5,35 proc. w skali roku, obowiązujące do 31 grudnia 2021 roku.

Od lipca klienci zainteresowani skorzystaniem z rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą składać wnioski o kredyt hipoteczny w oddziałach i agencjach PKO BP. Tylko w pierwszym miesiącu od uruchomienia doradcy w oddziałach, agenci oraz pośrednicy współpracujący z Bankiem wystawili ok. 50 tys. ofert, a pierwsze umowy kredytowe są już podpisane.

Łącznie w bankach, w ciągu pierwszego miesiąca działania Programu złożono 24.262 wnioski kredytowe, a 1.192 umowy na łączną kwotę ok. 409,4 mln zł już zawarto (dane na 7 sierpnia 2023 r.).

Średnia kwota bezpiecznego kredytu 2 proc. to 343.430 zł. Ponad 80 proc. kredytów dotyczy mieszkań.

Czytaj także: Prezydent RP podpisał ustawę o wprowadzeniu 2-proc. kredytów i kont mieszkaniowych

Źródło: PAP BIZNES