PKO Bank Polski: Kolejny tydzień, kolejne wyzwania – dziennik rynkowy BSR

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.01.400x156Rynek stopy procentowej - Po decyzji Fed dalsze spadki rentowności na rynku długu.
Rynek walutowy - W oczekiwaniu na nowe impulsy eurozłoty konsoliduje się w okolicach 4,20.

Rynek walutowy i stopy procentowej
Bieżący tydzień na rynku głównej pary walutowej rozpoczynamy w okolicach 1,132 co oznacza powrót eurodolara w okolice poziomu ogłoszenia przez Fed decyzji o pozostawieniu stóp w USA na niezmienionym od blisko dziesięciu lat poziomie. FOMC odpowiedzialny za politykę monetarną, po wrześniowym posiedzeniu ostatecznie podjął decyzję o utrzymaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych na 0,00-0,25% dla stawki podstawowej.  W komunikacie podano wówczas, że ostatnie wydarzenia w świecie gospodarki i finansów mogą nieco wstrzymywać aktywność gospodarczą w USA i mogą prawdopodobnie wywierać presję na dalszy spadek inflacji w krótkim okresie. Jak zauważył bank UBS, we wrześniowym wydaniu Beżowej Księgi Fed słowo „Chiny” padło aż 11 razy, podczas gdy miesiąc wcześniej nie wymieniono go ani razu. Mając za sobą decyzję Fed w sprawie stóp procentowych istotne dla rynków finansowych będzie poznanie osobistych opinii poszczególnych członków FOMC, a w najbliższych dniach będzie ku temu sporo okazji.

Wracając na rynek, jeszcze w piątek przed południem EURUSD przełamał opór na 1,145 po czym nie mając „siły” na dalszy wzrost zawrócił ku wsparciu na 1,126. Pozytywnie na dolara wpłynęła publikacja indeksu Conference Board wyprzedzającego koniunktury, który w sierpniu wyniósł 0,1% zaś dane dot. miesiąca wcześniejszego skorygowane zostały w górę (do 0,0% z -0,2%). W kraju złoty bieżący tydzień rozpoczyna w okolicach 4,205 co oznacza, że poziomu tego „trzyma się” praktycznie już od tygodnia.

Mamy za sobą jeden z najbardziej niepewnych w ostatnich miesiącach na rynkach tydzień. Nie oznacza to jednak, że teraz nie będzie już nowych bodźców wpływających na decyzje inwestycyjne. Przyjrzyjmy się zatem publikacjom gospodarczym zaplanowanym w kalendarzu na najbliższe dni.

W poniedziałek opublikowane zostaną dane inflacyjne PPI z Niemiec oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Dzień później GUS opublikuje raport o koniunkturze gospodarczej polski za wrzesień, zaś z USA napłyną dane z rynku nieruchomości (indeks cen FHFA) oraz indeks Fed z Richmond. W środę uwaga rynków koncentrować będzie się na danych PMI przemysłu i usług dla strefy euro, jej największych gospodarek i USA. W czwartek poznamy zaś indeks ZEW nastrojów konsumentów dla Niemiec za wrzesień oraz kolejne dane z USA, w tym zamówienia na dobra trwałego użytku, sprzedaż nowych nomów oraz tygodniowy raport z rynku pracy.  Tydzień zakończy się zaś finalna publikacja z USA dynamiki PKB oraz indeksu CPE za 2q15. Tego dnia poznamy też wysokość podaży pieniądza w strefie euro i amerykański indeks U. Michigan. W międzyczasie przemawiać będą też przedstawiciele głównych banków centralnych, w tym z EBC Mario Draghi (środa), a z Fed Janet Yellen (czwartek).

Na rynku stopy procentowej w reakcji na wieczorne czwartkowe posiedzenie Fed doszło do gwałtownego spadku rentowności obligacji skarbowych (na dłuższym końcu krzywej dochodowości o prawie 11-13 pb). Ich skala była zbliżona do spadku notowań papierów amerykańskich.

Joanna Bachert
Mirosław Budzicki
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych