PKO Bank Polski i Fundacja PKO Banku Polskiego zebrali już 10 mln zł na koncie #PomocdlaUkrainy

PKO Bank Polski i Fundacja PKO Banku Polskiego zebrali już 10 mln zł na koncie #PomocdlaUkrainy
Źródło: PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
10 mln zł trafiło już na konto Fundacji PKO BP, dzięki zaangażowaniu Polaków oraz dodatkowemu wsparciu ze strony PKO Banku Polskiego. Blisko 4 mln zł z dotychczasowej kwoty przekazano już 32 organizacjom, zaangażowanym w pomoc humanitarną dla uchodźców - liczba podmiotów i przekazywanych środków sukcesywnie rośnie, poinformował Bank.

PKO Bank Polski błyskawicznie włączył się w #PomocDlaUkrainy. Jako pierwszy bank w Polsce uruchomił powszechną zbiórkę pieniędzy na rzecz uchodźców wojennych. Do tej pory łącznie trafiło już 10 mln zł na konto Fundacji PKO Banku Polskiego dzięki szczodrości Polaków oraz wsparciu ze strony PKO Banku Polskiego.

Prawie 4 mln zł z tej kwoty przekazano już do 32 organizacji pomagającym uchodźcom oraz potrzebującym bezpośrednio w Ukrainie. Sfinansowano dotychczas m.in. zakup karetki, specjalistyczne urządzenia medyczne, samochody transportowe, niezbędne leki oraz setki ton żywności.

Chcemy pomagać dalej. Dlatego zdecydowaliśmy o przedłużeniu terminu dotychczasowej zbiórki do końca kwietnia br.

Ponadto Bank zapewnił wsparcie rodzinom pracowników swojej ukraińskiej spółki Kredobank – na swój własny koszt zorganizowano dla 750 osób bezpieczny transport po przekroczeniu granicy, zakwaterowanie, opiekę medyczną i prawną.

PKO BP pomógł również w sprowadzeniu do Polski 300 uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Potrzeby w zakresie działań pomocowych nieustannie się zwiększają, dlatego Bank zdecydował o przedłużeniu zbiórki do 30 kwietnia br.

Konkretna pomoc dla konkretnych potrzebujących

‒ Od pierwszych chwil agresji Rosji na Ukrainę, PKO Bank Polski angażuje się w akcje pomocowe, udzielając wsparcia uchodźcom. Jako pierwszy bank w kraju zorganizowaliśmy powszechną zbiórkę, której skala zainteresowania przerosła nasze oczekiwania. Na koncie mamy już 10 mln zł. Bardzo dziękujemy za to zaangażowanie.

Ponieważ potrzeby w zakresie podejmowanych działań pomocowych wciąż są wysokie, a sytuacja uchodźców nadal jest niezwykle trudna, nie zwalniamy tempa, chcemy pomagać dalej.

Dlatego zdecydowaliśmy o przedłużeniu terminu dotychczasowej zbiórki do końca kwietnia br. – mówi Iwona Duda, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Karetka i sprzęt ratunkowy oraz wsparcie Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie

Na bieżąco weryfikowane są faktyczne zapotrzebowania organizacji udzielających wsparcia. Ostatnio, znacząca pomoc rzeczowa trafiła w rejon podkarpacki.

Fundacja PKO Banku Polskiego i PKO Bank Polski przekazały karetkę dla Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie oraz specjalistyczny sprzęt medyczny (lifepak 15), który trafił do Wojewódzkich Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie i Przemyślu. Pojazd i sprzęt zostały sfinansowane ze zbiórki powszechnej, zorganizowanej przez fundację i bank. Mają stanowić wsparcie w obecnym, trudnym czasie dla podkarpackich medyków udzielających pomocy uchodźcom z Ukrainy. Bank współpracuje w tym regionie z licznymi podmiotami i organizacjami, które na bieżąco realizują założone cele pomocowe.

Istotne wsparcie wpłynęło również do Chełma (woj. lubelskie), gdzie jedna z hal usługowych na terenie miasta, została dostosowana na potrzeby zakwaterowania uchodźców, uruchomiono tam Centrum Pomocy Humanitarnej. Środki, jakie przekazano z Fundacji PKO Banku Polskiego umożliwiły m.in. roboty budowlano-montażowe: budowę instalacji ciepłej wody, podejść kanalizacji sanitarnej, a co za tym idzie przygotowanie łazienek i wyposażenie sanitarne, baterie prysznicowe, pralki, suszarki, środki czystości, czy montaż oświetlenia.

Ponadto, do Centrum Pomocy Humanitarnej zakupiono krzesła do poczekalni, komputery, drukarki. Utworzono również bazę logistyczną możliwiającą m.in. wypożyczenie środków transportowych. Nasza Fundacja cały czas pracuje nad dalszą dystrybucję środków w ramach pomocy.

Każdy może pomóc – zbiórka #PomocdlaUkrainy

Bank kontynuuje akcję #PomocDlaUkrainy. Do 30 kwietnia br. każdy może dołączyć dokonując wpłat w aplikacji mobilnej IKO lub na konto Fundacji PKO Banku Polskiego 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014 z tytułem przelewu: Wpłata na pomoc dla Ukrainy.

Sukcesywnie zebrane środki będą przekazywane kolejnym fundacjom i instytucjom bezpośrednio udzielającym pomocy potrzebującym, poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Cały czas można pomagać! Fundacja PKO Banku Polskiego prowadzi powszechną zbiórkę finansową na potrzeby działań pomocowych na rzecz Ukrainie.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

W Grupie siła

Po inwazji Rosji w Ukrainie cała społeczność Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego solidarnie zaangażowała się w akcję pomocową uchodźcom zarówno oddolnie, wewnątrz Banku, jak również za pośrednictwem Fundacji. Skala bezinteresownego wsparcia z ich strony jest ogromna. Swoim zaangażowaniem udowodnili, że to w grupie jest siła.

Spółki PKO Leasing i Masterlease udostępniły 46 pojazdów do transportu uchodźców po przekroczeniu granicy, jak i akcji pomocowych związanych m.in. z transportem darów.

PKO Bank Polski razem z Kredobankiem

Dzięki wsparciu finansowemu ze strony PKO Banku Polskiego udało się zorganizować bezpieczny transport do Polski oraz znaleźć zakwaterowanie dla 750 osób z rodzin ukraińskiej spółki banku – Kredobank. Zapewniono im m.in. transport po przekroczeniu granicy, zakwaterowanie, opiekę medyczną czy prawną, a także rzeczy codziennego użytku.

PKO BP wspólnie z Kredobank zorganizował i finansował również transport do Polski 300 osób, uchodźców wojennych ze wschodu Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi. Wszyscy mają zapewnioną w naszym kraju pomoc, opiekę i zakwaterowanie w okolicy Sandomierza i Lublina.

Silne wsparcie w regionie ‒ wolontariusze nie zwalniają tempa

Kilkuset pracowników-wolontariuszy PKO Banku Polskiego działa w całej Polsce, bezpośrednio angażując się w pomoc uchodźcom w ramach wolontariatu. Udzielają bezpośredniego wsparcia dla osób, którym udało się wyjechać z kraju objętego wojną.

W Rzeszowie, w działania pomocowe dla Ukraińców intensywnie włączył się Związek Strzelecki „Strzelec”. Organizacja jest jedną z pierwszych, do których trafiły środki z prowadzonej przez Fundację PKO Banku Polskiego zbiórki powszechnej. Dzięki zaangażowaniu m.in. jednego z liderów – pracownika Banku-wolontariusza – na Ukrainę i w różne miejsca w Polsce dostarczono już ponad 120 ton artykułów pierwszej potrzeby.

W rejonie krakowskim wolontariusze angażują się w transport uchodźców z granicy w głąb kraju i pomagają w akcji lokowania tych osób w tymczasowych kwaterach. Organizują także zbiórki potrzebnych rzeczy, m.in. w ramach projektu Otwarty Kraków.

Ponadto, wolontariusze Banku włączyli się również w obsługę punktu informacyjnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na Dworcu Centralnym w Warszawie. To tylko wybrane przykłady, wolontariusze udzielają się na terenie całego kraju.

Więcej informacji o ich aktywności: https://bankomania.pkobp.pl/wydarzenia/aktualnosci/pomocdlaukrainy-bankowi-wolontariusze-nie-zwalniaja/

Pakiet udogodnień dla obywateli Ukrainy

PKO Bank Polski wspiera uchodźców wojennych i chce ułatwić im pobyt w Polsce, dlatego przygotował też pakiet udogodnień dla obywateli Ukrainy, przybywających do naszego kraju. Obejmuje on m.in.:

· PKO Konto bez Granic za 0 zł wraz z kartą, dostępem do rachunku przez Internet i telefon, które dla nowych klientów jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia;

· Tymczasową kartę do konta w wybranych oddziałach banku wydawana jest od ręki;

· Bank zniósł również za szybki przelew do Kredobanku i za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie;

· Uruchomił specjalną Infolinię dla klientów Kredobanku;

· Klienci PKO Banku Polskiego mogą korzystać z aplikacji mobilnej IKO, która ułatwia zarządzanie finansami i jest dostępna także w języku ukraińskim;

· Wymianę hrywien na złote ‒ od 25 marca br. obywatele Ukrainy mogą wymienić hrywny na złote w 52 oddziałach PKO Banku Polskiego, w planach jest uruchomienie usługi w kolejnych 48 placówkach. Wymienić można do 10 tysięcy hrywien na jedną osobę, która ukończyła 18 lat. Program wymiany hrywien na złote to efekt współpracy Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Ukrainy – PKO Bank Polski pełni w nim rolę operatora;

· Trwają przygotowania do uruchomienia infolinii w języku ukraińskim;

· Punkty obsługi PKO Banku Polskiego na PGE Stadionie Narodowym – od 26 marca br. udostępniono m.in. 16 stanowisk, na których doradcy PKO Banku Polskiego zakładają konta obywatelom Ukrainy ‒ PKO Konto bez Granic wraz z kartą, dostępem do rachunku przez Internet i telefon, dla nowych klientów (obywateli Ukrainy) jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia.

Więcej informacji nt. obsługi klientów ukraińskich w PKO Banku Polskim:

· strona internetowa banku w jęz. ukraińskim: https://www.pkobp.pl/pko-pol-s-kij-bank/ua/

· oferta PKO Konta bez Granic: https://www.pkobp.pl/aktualnosci/ulatwienia-dla-obywateli-ukrainy-spryyannya-dlya-hromadyan-ukrayiny/

· wymiana hrywien: https://www.pkobp.pl/aktualnosci/obmin-hryvni-na-zloti-wymiana-hrywny-na-zlotowki/

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP