PKB w III kwartale wzrósł o 0,4% r/r

PKB w III kwartale wzrósł o 0,4% r/r
Fot. stock.adobe.com / Onidji
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 0,4% r/r w III kw. 2023 r. wobec 0,6% spadku r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. Paweł Borys, prezes PFR ocenia, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 zaskoczy pozytywnie i może wynieść znacząco powyżej 3 proc.

„Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2023 r. zwiększył się realnie o 0,4% rok do roku wobec wzrostu o 4,1% w analogicznym okresie 2022 r.” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy na II kw. wynosił 0,3% wzrostu w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

„W III kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększył się realnie o 1,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,5%” – czytamy dalej.

Dane o PKB w III kwartale mogą ulec zmianie

GUS podał także, że w II kw. 2023 r. wzrost wyrównany sezonowo wyniósł 0,3% kw/kw – według danych opublikowanych 23 października br., w tym okresie odnotowano spadek o 1,4% kw/kw.; w ujęciu rocznym PKB wyrównany sezonowo w II kw. br. spadł o 0,3% – wobec 1,1% spadku w tym ujęciu według danych z 23 października. Urząd dokonał korekty w ujęciu wyrównanym sezonowo również pozostałych kwartałów lat 2021-2023.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za III kwartał 2023 r., który zostanie opublikowany 30 listopada 2023 r., podano także.

Paweł Borys komentuje dane GUS o PKB

„Polska gospodarka włącza szybszy bieg. Wzrost gospodarzy w III kw wyniósł 0,4 proc., ale w kolejnych kwartałach powinien być już powyżej 2 proc. Mamy dobre motory wzrostu z perspektywy kontynuacji spadku inflacji w postaci inwestycji rosnących w trendzie ponad 5 proc. i eksportu netto z nadwyżką rachunku obrotów bieżących 0,4 mld euro we wrześniu. Cykl zapasów, konsumpcja i slaby popyt zewnętrzny jeszcze osłabiają koniunkturę, ale szybkie dane i wzrost realnych płac pokazują, że konsumpcja wraca do formy” – napisał na platformie X Paweł Borys, prezes PFR.

„Realizuje się, scenariusz miękkiego lądowania poprzez właściwy policy mix tj. zacieśnienie polityki pieniężnej przy antycyklicznej polityce fiskalnej z deficytem w roku dekoniunktury ok. 5 proc. PKB. Uważam, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 zaskoczy pozytywnie i może wynieść znacząco powyżej 3 proc.” – dodał.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES