Piotr Szpunar z NBP na Kongresie 590: wyzwaniem dla banku centralnego jest utrzymanie skuteczności polityki pieniężnej
Z punktu widzenia banku centralnego mamy kryzys, który jeszcze się nie zakończył lub kolejne odsłony tego kryzysu. Rola banku centralnego nie zmieni się. Naszym wyzwaniem jest to, by utrzymać skuteczność polityki pieniężnej, czyli nie uderzać zbyt często w to, co nazywanym dolnym ograniczeniem dla stóp procentowych.
„A to może się stać i dzieje się czasami, nawet obserwowaliśmy wielokrotnie ostatnio. Z tego powodu, że długookresowe, realne stopy procentowe na świecie z powodów strukturalnych, niezależnych od polityki pieniężnej obniżają się. I to jest wyzwanie dla banku centralnego, gdyż jego rola jest niezmienna. Mamy tworzyć ramy makroekonomiczne dla stabilnego, bezinflacyjnego wzrostu” – powiedział Szpunar podczas Kongresu 590.
Pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji
Wskazał również, że pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji, a szeroko dyskutowana na świecie koncepcja pieniądza cyfrowego banku centralnego w praktyce jest trudna do zrealizowania.
„Pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji. Stąd bardzo wiele mówi się o walucie cyfrowej. Zapomina się o tym, że pieniądz nie pełni tylko roli transakcyjnej. Banki komercyjne tworzą pieniądz w procesach kredytowania, by to robić muszą mieć bazę depozytową. W okresie kryzysu trudno jest sobie wyobrazić w jaki sposób można sensownie zapobiec ucieczce depozytów z banku do pieniądza cyfrowego banku centralnego. Dlatego też ten koncept jest szeroko dyskutowany, ale w praktyce – trudno realizowalny” – powiedział Szpunar.