Piotr Patkowski został powołany na prezesa PANA

Piotr Patkowski został powołany na prezesa PANA
Piotr Patkowski Fot. Ministerstwo Finansów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Były wiceminister finansów Piotr Patkowski został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA) z dniem 11 listopada 2023 r., podała Agencja.

Piotr Patkowski, prezes. Powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego z dniem 11 listopada 2023 r.

Od 16 kwietnia 2020 r. do 10 listopada 2023 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych” – czytamy na stronie PANA.

W tym tygodniu Marcin Obroniecki, dotychczasowy prezes PANA, poinformował o odejściu ze stanowiska, chociaż jego kadencja kończy się w marcu 2024 roku.

Ciche odejście z Ministerstwa Finansów

We wcześniejszej informacji można przeczytać, według informatorów Business Insidera, że Piotr Patkowski ze stanowiskiem rządowym pożegnał się po cichu w ubiegłym tygodniu.

Informacje na jego temat zniknęły już ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, nie ma go wśród członków kierownictwa resortu.

Szefa nadzoru audytowego powołuje i odwołuje minister finansów. Jest to stanowisko kadencyjne, więc skoro PiS udało się wskazać nowego prezesa, wówczas będzie on pełnił tę funkcję do 2027 r., wyjaśniono w artykule.

Polska Agencja Nadzoru Audytowego

PANA to instytucja, która od 1 stycznia 2020 r. pełni rolę organu nadzoru publicznego nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi.

Zastąpiła Komisję Nadzoru Audytowego. Urząd ma duże uprawnienia, bo może m.in. pozbawić firmę audytorską możliwości badania sprawozdań finansowych.

Nadzór nad działalnością PANA sprawuje minister finansów, między innymi poprzez powoływanie i odwoływanie organów PANA, nadanie jej statutu oraz zatwierdzanie planu finansowego oraz sprawozdania finansowego, wskazano na stronie Agencji.

Źródło: ISBnews