Pierwszy rządowy projekt PPP w Polsce ma finansowanie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bgk.logo.02.400x28824 sierpnia w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej finansowania projektu pt. "Budowa budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu przy ul. Grunwaldzkiej". Projekt ten to pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w formule PPP, gdzie po stronie Partnera Publicznego stoi jednostka organizacyjna Skarbu Państwa. BGK zapewnia finansowanie projektu w ramach programu "Inwestycje polskie".

150824.ppp.podpisanie.01.400x

Inwestycja zakłada budowę, a następnie utrzymanie przez 20 lat nowoczesnej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu o całkowitej powierzchni ponad 10 000 m2. 4-kondygnacyjny budynek będzie spełniać wysokie standardy pracy i obsługi interesantów poprzez zapewnienie m.in. stosownej powierzchni sal rozpraw, efektywnej obsługi i komunikacji, a także bezpieczeństwa i sprawnej archiwizacji dokumentów. Projekt poza powierzchnią użytkową obejmuje także jego kompleksowe wyposażenie, parking podziemny, pełną infrastrukturę techniczną oraz zagospodarowanie terenu.

150824.ppp.podpisanie.02.400x

– Inwestycja w Nowym Sączu to milowy projekt dla rozwoju PPP w Polsce. Cieszymy się, że zarówno Bank Gospodarstwa Krajowego jak i Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju aktywnie wspierają jego realizacje. To pokazuje, że Warbud jest godnym zaufania Partnerem Prywatnym, realizującym projekty mające realny wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa i standardu życia Polaków  – mówi Mirosław Józefczuk, Członek Zarządu Warbud S.A.

Umowa dotycząca finansowania projektu została podpisana pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego zapewniającym finansowanie, a Partnerem Prywatnym, firmą PPP Projekt Sp. z. o. o. z Warszawy, należącą do Warbud S.A. Koszt inwestycji dla strony publicznej to 6,1 mln rocznie przez cały czas trwania umowy z Partnerem Prywatnym. Cena obejmuje koszty zaprojektowania, budowy, kompleksowego utrzymania budynku, a nawet zużycia energii cieplnej i w dużej części elektrycznej – przez 20 lat. W tej cenie mieści się również koszt odsetek od finansowania, pozyskanego dla tej inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego. Po 20 latach budynek zostanie przekazany na własność Sądu.         

– PPP to formuła, która daje stronie publicznej nie tylko realne wsparcie doświadczonego Partnera Prywatnego, ale także – jak pokazują zagraniczne przykłady – może zapewnić oszczędności na poziomie 20% w stosunku do tradycyjnej formuły budowy i utrzymania infrastruktury publicznej. Biorąc pod uwagę ogrom potrzeb, to rozwiązanie warte szczególnego zainteresowania. Wierzymy, że projekt w Nowym Sączu będzie wzorem dla kolejnych inwestycji – dodaje Mirosław Józefczuk.

Dzięki wykorzystaniu modelu PPP i zapewnieniu finansowania przez Partnera Prywatnego i BGK inwestycja będzie sprawnie i efektywnie przeprowadzona. Kompleksowość realizacji, począwszy od etapu zaprojektowania na zarządzaniu obiektem kończąc, gwarantuje oszczędność czasu oraz optymalizację kosztów.

Projekt budowy siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu wpisuje się w strategię BGK, jaką jest wspieranie ważnych społecznie inwestycji. Jako państwowy bank rozwoju rozumiemy potrzeby partnerów prywatnych i publicznych, dlatego dostarczyliśmy wyjątkowo długie 24-letnie finansowanie. Cieszę się, że mogliśmy wykorzystać nasze kompetencje i doświadczenie związane z realizacją projektów w formule PPP – powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.  

Umowa kredytu została zrealizowana w ramach programu „Inwestycje polskie”, ponieważ wpisuje się w misję i strategię Banku Gospodarstwa Krajowego, państwowego banku rozwoju, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.  „Inwestycje polskie” to zainicjowany przez rząd program, mający utrzymać tempo wzrostu gospodarczego poprzez finansowanie wybranych inwestycji. Program adresowany jest do przedsiębiorstw prywatnych i państwowych oraz samorządów. Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe zapewniły finansowanie już ponad 100 rentownych projektów infrastrukturalnych na łączną kwotę przekraczającą 23,8 mld zł. BGK ułatwił przedsiębiorcom z sektora MŚP sięgnięcie po kredyty inwestycyjne i obrotowe o wartości prawie 37 mld zł.

Podmiotem przygotowującym Projekt do realizacji jest Sąd Okręgowy w Nowym Sączu – pod kierunkiem Ministerstwa Sprawiedliwości, przy merytorycznym wsparciu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – w ramach prac Platformy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Koniec prac budowlanych wstępnie zaplanowany jest na grudzień 2017, zaś przekazanie obiektu do użytkowania przez Sąd w pierwszym kwartale 2018 roku.  

Anna Czyż
Rzecznik Prasowy
Bank Gospodarstwa Krajowego