Pierwsze kredyty ze wskaźnikiem POLSTR już w tym roku?

Pierwsze kredyty ze wskaźnikiem POLSTR już w tym roku?
Paweł Spławski, Fot. Deloitte,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwsze emisje obligacji skarbowych i pierwsze produkty bankowe oparte na nowym wskaźniku referencyjnym POLSTR mogą pojawić się pod koniec 2025 roku. Rynek czeka obecnie na zaktualizowaną Mapę Drogową reformy - poinformował PAP Biznes Paweł Spławski, partner w Deloitte.

„Rynek czeka na zaktualizowaną Mapę Drogową reformy wskaźników referencyjnych, która będzie opracowana przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników. Pojawiły się deklaracje, że mapa ta może się pojawić jeszcze w I kwartale 2025 roku” – powiedział PAP Biznes Paweł Spławski, partner w zespole ryzyka i regulacji dla sektora finansowego Deloitte.

„W pierwszej kolejności mogą się pojawić instrumenty Skarbu Państwa, które oparte będą na wskaźniku POLSTR, na przykład obligacje. Będzie to ważny krok, bo z jednej strony uwiarygodni całą reformę, a z drugiej – zbuduje rynek i jego potencjał” – dodał.

Na początek kredyty gotówkowe lub kredyty firmowe

Pod koniec stycznia KS NGR wybrał nazwę POLSTR (Polish Short Term Rate) dla propozycji indeksu funkcjonującego dotychczas pod techniczną nazwą WIRF– , który ma docelowo zastąpić WIBOR.

„Drugie półrocze 2025 roku czy nawet końcówka roku to będzie moment, kiedy mogą się pojawić pierwsze instrumenty SP. Jest też szansa, że pod koniec roku to banki wyjdą na rynek z pierwszymi kredytami opartymi na POLSTR” – powiedział Spławski.

„Jako pierwsze mogą się pojawić kredyty gotówkowe czy kredyty firmowe, które w głównej mierze oparte są na zmiennej stopie” – dodał.

Docelowo POLSTR ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który będzie mógł być stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).

Źródło: PAP BIZNES