Pieniądze nie biorą się z bankomatu
Jacek Piechota zauważył, że z ekonomią mamy do czynienia od najwcześniejszych lat naszego życia.
Przywołał pytania swojego syna, z czasów kiedy ten był jeszcze dzieckiem, i który wtedy myślał, że pieniądze biorą się z bankomatu.
„Aby świadomie podejmować decyzje musimy rozumieć skąd biorą się te pieniądze w bankomacie. Te środki nie pochodzą znikąd. Trzeba je wypracować” – mówił nasz rozmówca.
Więcej informacji nt. REE 2024 można znaleźć pod adresem www.ree2024.pl.
Los Argentyny i Grecji powinien być przestrogą
Jego zdaniem posiadanie podstawowej wiedzy ekonomicznej to warunek bycia świadomym obywatelem, to warunek niezbędny do istnienia świadomego społeczeństwa obywatelskiego.
Wybory jakich dokonali obywatele Argentyny czy Grecji pokazują, że stawianie na populistycznych polityków kończy się negatywnymi konsekwencjami dla gospodarki danego państwa i w efekcie dla poziomu życia jego obywateli.
„Powinniśmy wyciągać wnioski z przykładów tych społeczeństw, które dały się pokierować populistom, tanim obietnicom wyborczym, nie patrząc na stronę przychodową budżetu państwa. Dzielić można jedynie, tylko i wyłącznie, to co się wcześniej wypracuje” – mówił Jacek Piechota i dodał:
„Trzeba być świadomym ekonomii, tej w wymiarze państwa, a wcześniej w wymiarze własnej rodziny”.
Czytaj także: Jak ważna jest edukacja ekonomiczna dla rynku kapitałowego?
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Jego zdaniem edukacja ekonomiczna powinna być prowadzona już wobec najmłodszych.
„Jeśli kilkuletni człowiek będzie wiedział dlaczego taty nie ma w domu, bo jest w pracy, bo musi zarobić pieniądze, po to aby potem je wyjąć z bankomatu, to w przyszłości dużo lepiej zrozumie wchodząc w świat dorosły jak wypracować środki na to, by spełniać swoje życiowe oczekiwania, by w wymiarze państwowym zrealizować społeczne oczekiwania” – podsumował Jacek Piechota.