Pięć największych domów aukcyjnych w Polsce pod lupą UOKiK

Pięć największych domów aukcyjnych w Polsce pod lupą UOKiK
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające, sprawdzające działalność pięciu największych domów aukcyjnych w kraju, którymi są: Agra-Art, Desa Unicum, Dom Aukcyjny Polswiss Art, Rempex, a także Sopocki Dom Aukcyjny. UOKiK sprawdzi, jak przebiega współpraca między domami aukcyjnymi a konsumentami.

„W postępowaniach wyjaśniających zbadamy, jak przebiega współpraca między domami aukcyjnymi a konsumentami. W czasie, kiedy wiele branż przeżywało kryzys wywołany pandemią, rynek sztuki rósł w siłę. Dla wielu konsumentów zakup dzieł sztuki to nie tylko inwestycja w kulturę, ale również forma ochrony pieniędzy przed inflacją” – powiedział prezes Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Chcemy zweryfikować, czy prawa i interesy konsumentów nie są przez przedsiębiorców działających na rynku sztuki naruszane.

Co zbada UOKiK?

W ramach wszczętych postępowań wyjaśniających UOKiK zbada stosowane w relacjach z konsumentami wzorce umów oraz ewentualne zasady ich zmiany. Sprawdzi również reklamacje napływające do domów aukcyjnych w ciągu ostatnich dwóch lat oraz tryb i efekt ich rozpatrywania. Prezes UOKiK przyjrzy się również stosowanym przez domy aukcyjne reklamom, wymieniono.

Jeżeli po wstępnej analizie okaże się, że są podstawy do postawienia domom aukcyjnym zarzutów, to prezes UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów albo stosowania we wzorcach umów klauzul niedozwolonych. Grożą za to kary finansowe w wysokości do 10% rocznego obrotu przedsiębiorcy i konieczność usunięcia skutków bezprawnych działań, podano także.

Rekordy na rynku sztuki

UOKiK przypomina, że 2021 r. przyniósł rekordy na rynku sztuki. Z danych, które zbiera i udostępnia Artinfo w corocznych raportach, wynika, że minionego roku na terenie Polski odbyło się 578 aukcji. W tym czasie wylicytowano ponad 28 tysięcy obiektów, podczas gdy w 2020 roku – ponad 21 tysięcy obiektów. Obroty na aukcjach sztuki w 2021 roku wyniosły 634 mln zł. W porównaniu z 2020 rokiem, kiedy zanotowano 380 mln zł, daje to roczny wzrost o blisko 67%.

Czytaj także: UOKiK nałożył kary finansowe na trzy firmy za zatory płatnicze >>>

Poprzedni rok był dla domów aukcyjnych działających w Polsce ważny też z innego powodu: po raz pierwszy kolekcjonerzy otrzymali ofertę sztuki cyfrowej, dodano.

Źródło: ISBnews