Piątkowe uspokojenie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mikolajko.konrad.patron.fx.01.400xOstatnia sesja ubiegłego tygodnia zakończyła się w przeważającej mierze wzrostami indeksów na świecie. Po odbiciu w Stanach Zjednoczonych podczas czwartkowych notowań, nastroje inwestorów najwyraźniej się poprawiły. Niemiecki DAX wzrósł o 1,23%, francuski CAC 40 zyskał 1,67%, a brytyjski FTSE 100 1,70%. Co udało się zrealizować popytowi w zachodniej części Europy, niestety nie przełożyło się na nasz rynek.

Indeks WIG 20 zakończył co prawda dzień wzrostem o 0,36%, jednak wg ekspertów była to jedynie zasługa świetnego otwarcia piątkowych notowań za oceanem. Słabość naszego rynku można tłumaczyć kilkoma argumentami. Po pierwsze, są to spadki wartości akcji spółek energetycznych, ponieważ możliwy jest wariant, że kosztami ratowania górnictwa zostanie obciążony właśnie sektor energetyczny. Druga informacja, a raczej plotka, jaka pojawiła się w piątek, dotyczyła włoskiej grupy finansowej UniCredit. Grupa nosi się z myślą o sprzedaniu Pekao, co silnie zaważyło na walorach banku, a tym samym na indeksie WIG 20.

Kalendarz makroekonomiczny był w piątek skromny w publikacje. Poznaliśmy jedynie słabszy odczyt inflacji PPI w Niemczech, który wyniósł -3,1% (prognoza -3%), a także lepsze od konsensusu dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA wzrosła w kwietniu o 1,7% (oczekiwania 0,7%).

Rozpoczęty właśnie tydzień to przede wszystkim seria wstępnych odczytów indeksów PMI dla ważniejszych gospodarek świata. Dowiemy się również, jak wyglądają zrewidowane odczyty PKB dla Wielkiej Brytanii i USA. Poznamy finalne odczyty PKB dla Niemiec i Hiszpanii, a z naszego rynku stopę bezrobocia i piątkowy protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Sesja w USA:

Amerykańskie giełdy zakończyły piątek lekkimi wzrostami. Dobrze radził sobie sektor bankowy, zyskiwały też akcje m.in. Microsoft i Apple. Lepsze od oczekiwań wyniki za pierwszy kwartał pokazał Campbell Soup. Powyżej konsensusu były też wyniki producenta sprzętu ciężkiego, firmy Deere.

Finalnie, indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia zyskał 0,38%, S&P 500 wzrósł o 0,60%, a Nasdaq Composite o 1,21%.

Waluty:

Piątkowe notowania dla EURUSD zakończyły się wzrostem o 0,19% do poziomu 1,1224.

Kurs EURGBP zakończył dzień wzrostem o 0,95 do poziomu 0,7740, natomiast EURJPY zyskał 0,37%, docierając do poziomu 123,64.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4225 PLN za euro, 3,9440 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9800 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,7318 PLN za funta szterlinga.

Surowce:

Złoto zakończyło piątkowe notowania spadkiem o 0,14% do poziomu 1252,40 USD za uncję. Srebro zyskało natomiast 0,24% i osiągnęło poziom 16,532 USD za uncję. Umiarkowane spadki notowały ceny ropy naftowej, ale utrzymują się one w pobliżu swoich najwyższych poziomów w tym roku. Odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 47,75 USD za baryłkę, tracąc tym samym 0,85%. Natomiast odmiana Brent spadła o 0,25% i była notowana po 48,81 USD za baryłkę.

Konrad Mikołajko,
Head of Support,
Patron FX