Pengab w lutym nieznacznie w górę, dobre prognozy na II kwartał 2021 roku

Pengab w lutym nieznacznie w górę, dobre prognozy na II kwartał 2021 roku
Fot. stock.adobe.com/kevers
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w lutym w stosunku do stycznia o 1,3 pkt. do 3,4 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS. Z badania wynika, że rośnie aktywność i prognozy na rynku kredytów mieszkaniowych, a także inwestycyjnych i obrotowych.

Nieznaczny wzrost głównego wskaźnika koniunktury bankowej w lutym wskazuje na pewną stabilizację nastrojów w środowisku.

– Z jednej strony stale tracą wskaźniki odnoszące się do produktów oszczędnościowych, z drugiej jednak wybrane obszary kredytowe osiągają poziomy notowane przed pandemią. Takim obszarem są chociażby produkty kredytów mieszkaniowych – w tym zakresie zarówno w przedmiocie prognoz jak i wskaźników bieżących – notowania wróciły do poziomów z pierwszych miesięcy roku ubiegłego. Na uwagę zwracają również dobre wyniki obszaru kredytowego przedsiębiorstw, w tym kredytów inwestycyjnych i obrotowych. W przedmiocie prognoz sześciomiesięcznych także sytuację przedsiębiorstw należy uznać za lepszą niż w badaniach realizowanych 12 miesięcy temu. W aktualnym pomiarze bankowcy odnieśli się również do wiedzy ekonomicznej – warto wskazać, że w tym zakresie 76 proc. badanych jest zdania, że w okresie pandemii wzrósł poziom wiedzy finansowej klientów banków – komentuje dane Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Pengab - luty 2021 r.
Źródło: ZBP

Wskaźnik ocen spadł o 2,6 pkt m/m do 1,4 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 5,1 pkt do 5,4 pkt.

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt i w lutym wynosi 3 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 2 pkt, a r/r spadło o 5 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 18 pkt, a r/r jest niższe o 1 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 17 pkt i wynosi 40 pkt” – czytamy w raporcie. 

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 7 pkt i wynosi obecnie 0 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 5 pkt, a r/r spadek o 7 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 3 pkt, a r/r jest niższe o 36 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 2 pkt i wynosi minus 4 pkt, podano także. 

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 10 pkt i wynosi 2 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 18 pkt, a r/r jest niższy o 13 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 17 pkt, a r/r jest niższy o 10 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 6 pkt i wynosi obecnie 17 pkt” – czytamy dalej. 

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 13 pkt i wynosi minus 15 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 24 pkt, a r/r spadł o 3 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 17 pkt, a r/r jest niższy o 36 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 1 pkt i wynosi obecnie minus 10 pkt, podano także. 

Poprawa prognoz sześciomiesięcznych

Jak podał Kantar, w lutym odnotowano kolejną m/m poprawę prognoz sześciomiesięcznych dla większości monitorowanych rynków, z wyjątkiem lokat terminowych osób indywidualnych. Największe wzrosty odnotowano dla rynku kredytów mieszkaniowych.

W lutym odnotowano także wybiórczą poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 14 pkt, m/m jest wyższa o 23 pkt, a r/r jest wyższa o 7 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 30 pkt, m/m bez zmian, a r/r spadła o 20 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 26 pkt, m/m jest wyższa o 10 pkt, a r/r jest wzrosła o 1 pkt.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 11-19 lutego. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 100 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

 OCENAzmianaPROGNOZAzmiana
     
kredyty gosp. dom.:364017
– kredyty konsumpcyjne-123514
– kredyty mieszkaniowe11185024
     
kredyty przedsiębiorców:210176
– kredyty inwestycyjne-9182111
– kredyty obrotowe3173113
     
depozyty gosp. dom0-7-42
depozyty przedsiębiorców-15-13-10-1
Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, ISBnews, PAP BIZNES