Paweł Preuss: należy zredefiniować program polityki mieszkaniowej w Polsce

Paweł Preuss: należy zredefiniować program polityki mieszkaniowej w Polsce
Paweł Preuss. Fot. Borys Skrzyński
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
– Polityka mieszkaniowa państwa jest bardzo ważnym zagadnieniem. Ostatni dokument, który funkcjonuje jest z 2016 roku. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło. Wahania są olbrzymie, nierównowaga pomiędzy popytem i podażą przekłada się na duże wzrosty cen – powiedział Paweł Preuss, partner EY, Lider Rynków Finansowych w Polsce, w rozmowie z ISBnews.TV.

Wymienione czynniki są niepokojące. W jego ocenie, nadszedł odpowiedni czas, aby na nowo zdefiniować działania, zapisać je w formie rządowego programu polityki mieszkaniowej, a następnie skutecznie wdrażać.

Podkreśla, że ten program powinien być długofalowy.

– Niektórzy mówią o tym, aby on przekraczał dekadę. Ja uważam, że powinien mieć minimum pięcioletni horyzont czasowy. To perspektywa, która pozwala harmonijnie i w sposób zaplanowany rozwijać ten rynek – dodał Paweł Preuss z EY.

Należy podążać za zmianami makroekonomicznymi, demograficznymi, geopolitycznymi, które mają swoje przełożenie i wpływ na to, jakich mieszkań w Polsce potrzebujemy.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Kredyty Hipoteczne | Dopłaty do kredytów nie zastąpią programu mieszkaniowego

Nowe strategie dot. polityki mieszkaniowej

Jego zdaniem, należy ten rynek aktywnie stymulować. Krótkoterminowe działania wprowadzają więcej szkód niż korzyści polskiemu rynkowi mieszkaniowemu.

– Są obecnie opracowywane programy, które będą miały wpływ na tzw. lukę mieszkaniową.

Z mojej perspektywy to nie liczba, a jakość mieszkań, które w Polsce powstają są największym wyzwaniem – skomentował ekspert.

W jego ocenie, wspomniane mieszkania powinny być większe, w lepszy sposób spełniać potrzeby różnorodnych gospodarstw domowych.

Jak podsumował Paweł Preuss – te lokale powinny spełniać oczekiwania wobec klimatu, czyli być bardziej efektywne energetycznie.

Czytaj także: Raport AMRON-SARFiN 1/2024: rośnie zdolność kredytowa i wartość kredytów hipotecznych

Więcej informacji o rynku mieszkaniowym oraz zielonej transformacji – w materiale wideo:

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Ochrona Środowiska | Banki zapewniają finansowanie zielonych inwestycji

Źródło: BANK.pl