Paweł Gruza zrezygnował z kierowania zarządem PKO BP

Paweł Gruza zrezygnował z kierowania zarządem PKO BP
Paweł Gruza. Źródło: PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Paweł Gruza poinformował o rezygnacji ze skutkiem na koniec dnia 12 kwietnia br. z kierowania pracami zarządu PKO Banku Polskiego oraz z ubiegania się o pełnienie funkcji prezesa, podał bank. Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Szwed ma zostać wybrany na nowego prezesa PKO BP - wynika z nieoficjalnych informacji Gazeta. pl.

„Złożona rezygnacja, zgodnie z informacją zawartą w jej treści, nie oznacza rezygnacji pana Pawła Gruzy z uczestnictwa w składzie zarządu banku ani z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu banku” – czytamy w komunikacie PKO BP.

Paweł Gruza zasiada w zarządzie banku od sierpnia 2022 roku, kiedy po rezygnacji Iwony Dudy rada nadzorcza powołała go na wiceprezesa banku, powierzając mu jednocześnie kierowanie pracami zarządu do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie przezeń funkcji prezesa.

Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa KGHM Polska Miedź. Od listopada 2016 roku był podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie współtworzył reformę podatkową.

Był też podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w okresie kwiecień-listopad 2016 roku. Zarządzał portfelem spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych podmiotów osób prawnych.

Pracował nad reformą nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. Ekspert i członek zarządu Fundacji Republikańskiej w latach 2007 – 2016. Jako przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych był również członkiem Komisji Nadzoru Finansowego.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 430,7 mld zł na koniec 2022 r.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES