Paszporty szczepionkowe w całej UE już od 1 czerwca?

Paszporty szczepionkowe w całej UE już od 1 czerwca?
Fot. stock.adobe.com/Nattakorn
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska (KE) chce wdrożenia tzw. zielonych certyfikatów, umożliwiających swobodną podróż po państwach unijnych i korzystanie z usług w całej Unii już od 1 czerwca, poinformowała Komisja. Dzisiaj przedstawiciele państw członkowskich w sieci e-zdrowie uzgodnili specyfikacje techniczne, dotyczące wdrażania systemu na szczeblu unijnym.

„Przedstawiciele państw członkowskich (…) uzgodnili wytyczne opisujące główne specyfikacje techniczne, dotyczące wdrażania systemu (paszportów szczepień).” – powiedział rzecznik.

Jest to kluczowy krok w tworzeniu niezbędnej infrastruktury na szczeblu UE.

Wdrażanie niezbędnych rozwiązań technicznych na szczeblu krajowym

„Jednocześnie zachęca się państwa członkowskie do wdrażania niezbędnych rozwiązań technicznych na szczeblu krajowym. Niezwykle ważne jest przyspieszenie prac nad wdrożeniem technicznym równolegle z trwającym procesem legislacyjnym, aby zapewnić wprowadzenie cyfrowych zielonych certyfikatów w całej UE do czerwca 2021 roku” – oznajmił Bahrke.

Co obejmuje uzgodniona specyfikacja techniczna?

Uzgodniona specyfikacja techniczna obejmuje strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej UE.

„Wytyczne te, przyjęte jednogłośnie przez ekspertów krajowych, pokazują zaangażowanie i gotowość państw członkowskich oraz dostarczą im specyfikacji niezbędnych do szybkiego wdrożenia. Ze strony Komisji będziemy gotowi do 1 czerwca. Jesteśmy gotowi wspierać państwa członkowskie w ich wysiłkach na rzecz jak najszybszego wprowadzenia niezbędnej infrastruktury technicznej” – skomentował Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Czytaj także: Paszporty szczepionkowe w UE coraz bliżej >>>

W marcu Komisja przyjęła wniosek ustawodawczy ustanawiający wspólne ramy dla cyfrowego zielonego certyfikatu.

Przed tygodniem Rada Europejska przyjęła mandat do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie tego wniosku. Wkrótce spodziewane jest głosowanie w tej sprawie w Parlamencie Europejskim. Później mają rozpocząć się negocjacje między instytucjami.

Jak zaznaczono, aby cyfrowe zielone certyfikaty zostały wprowadzone w czerwcu, wdrożenie techniczne musi przebiegać równolegle z procesem legislacyjnym. Kolejnym krokiem po stronie technicznej jest teraz utworzenie krajowej infrastruktury, wprowadzenie krajowych rozwiązań w zakresie wydawania, weryfikacji i przechowywania cyfrowych zielonych certyfikatów oraz utworzenie portalu UE. 

Po fazie pilotażowej w maju portal UE powinien być gotowy od czerwca do podłączenia państw członkowskich. Znaczna liczba państw członkowskich wyraziła zainteresowanie udziałem w programie pilotażowym. Komisja zapewni również państwom członkowskim wsparcie techniczne i finansowe na potrzeby korzystania z portalu, podano także.

Źródło: Artur Ciechanowicz, PAP BIZNES, ISBnews