1 mld euro dodatkowej pomocy dla Ukrainy, Rada UE za

1 mld euro dodatkowej pomocy dla Ukrainy, Rada UE za
Fot. stock.adobe com/Pavlo Vakhrushev
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada UE zatwierdziła we wtorek w trybie pilnym dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro. Wsparcie ma na celu zaspokojenie natychmiastowych i najpilniejszych potrzeb w zakresie finansowania i umożliwienie ukraińskiemu państwu dalszego wykonywania najważniejszych zadań.

„Dalsza pomoc materialna i finansowa to nie wybór – to obowiązek. Dlatego bardzo się cieszę, że w trybie przyspieszonym przyjęliśmy decyzję o przekazaniu pomocy makrofinansowej w wysokości 1 mld euro. Dzięki niej Ukraina będzie mogła zaspokoić swoje pilne potrzeby i zapewnić działanie infrastruktury krytycznej” – oświadczył czeski minister finansów Zbynek Stanjura, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Forma pomocy

Pomoc ta ma formę długoterminowej pożyczki na preferencyjnych warunkach. Zostanie udzielona na okres jednego roku.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Uwolnienie transzy i udzielenie pomocy nastąpi po podpisaniu protokołu ustaleń uzgodnionego z władzami Ukrainy. Mowa w nim będzie o zwiększonej przejrzystości i sprawozdawczości w zakresie wykorzystania funduszy. Protokół doprecyzuje też zasady określania wymogów w zakresie sprawozdawczości, z którymi ta pomoc makrofinansowa będzie powiązana.

Źródło: Artur Ciechanowicz, PAP BIZNES