Inwestujemy: Państwo pomaga kuić mieszkanie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

W 2008 r. z kredytu z dopłatą Skarbu Państwa w ramach programu "Rodzina na swoim" skorzystało 6628 rodzin. Łączna kwota kredytów wyniosła ponad 852 mln zł. W maju bieżącego roku udzielono już 2858 takich kredytów za 511,8 mln zł w ramach programu - według biura prasowego Banku Gospodarstwa Krajowego. Kredyt w ramach programu jest dostępny w dziewięciu bankach, mają przystąpić kolejne trzy banki do wakacji.

Bogdan Sadecki

W wielu ogólnodostępnych mediach słyszymy o programie rządowym „Rodzina na swoim”. Pogrążony jeszcze niedawno w totalnym niebycie projekt przerodził się nagle w przebój.Przedstawiane są zalety kredytu jako produktu bez wad, jesteśmy oczarowani i zachęceni wynikającymi z tego korzyściami. Można sobie zadać pytanie: jak to wygląda w praktyce, czy tak jest naprawdę, co właściwie zyskam dzięki temu kredytowi?

Ktoś inny zastanowi się nad tym, jaką korzyść ma państwo z dopłacania do zaciąganych kredytów. Rządowy program na mocy Ustawy z 8 września 2006 r. o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, wszedł w życie 1 stycznia 2007 r. Jego ideą było i jest umożliwienie nabycia pierwszego mieszkania młodym małżeństwom, a także osobom samotnie wychowującym dzieci. Celem tej akcji jest kreowanie popytu wśród wspomnianej grupy nabywców oraz uwiarygodnienie ich, w formie gwarancji pokrycia spłat przez Skarb Państwa w wysokości 50 proc. odsetek od kredytu płatnych w okresie pierwszych ośmiu lat od jego zaciągnięcia.

Kredyt z dopłatą państwa dostępny jest w bankach

 1. Bank PKO BP SA umowa podpisana 2 stycznia 2007 r. – wnioski o kredyt preferencyjny można składać w oddziałach PKO BP SA,począwszy od 24 stycznia 2007 r.
 2. Bank Pekao SA umowa podpisana 6 czerwca 2007 r. – wnioski o kredyt preferencyjny przyjmowane są od 2 lipca 2007 r.
 3. Gospodarczy Bank Wielkopolski SA i zrzeszone w nim banki spółdzielcze umowa podpisana 30 kwietnia 2007 r. – wnioski o kredyt preferencyjny można składać począwszy od 1 maja 2007 r.
 4. Bank Polskiej Spółdzielczości SA i zrzeszone w nim banki spółdzielcze umowa podpisana 15 maja 2007 r. – wnioski o kredyt preferencyjny można składać począwszy od 15 czerwca 2007 r.
 5. Mazowiecki Bank Regionalny SA i zrzeszone w nim banki spółdzielcze – umowa podpisana 5 lipca 2007 r., wnioski o kredyt preferencyjny przyjmowane są od 1 sierpnia 2007 r.
 6. Bank Pocztowy SA umowa podpisana 18 maja 2007 r. – wnioski o kredyt preferencyjny można składać w oddziałach Banku Pocztowego począwszy od 1 lipca 2007 r.
 7. Alior Bank SA wnioski o kredyt z dopłatami można składać w oddziałach Alior Banku SA od 2 kwietnia 2009 r.
 8. Dombank Hipoteczny Oddział Getin Bank SA wnioski o kredyt preferencyjny można składać w oddziałach banku począwszy od 1 kwietnia 2009 r.
 9. Pekao Bank Hipoteczny S.A. Oddział GETIN Bank SA wnioski o kredyt preferencyjny można składać w oddziałach Pekao Banku Hipotecznego SA począwszy od 1 kwietnia 2009 r.
 10. Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa – umowa podpisana 18 stycznia 2007 r. – wnioski o kredyt preferencyjny można składać począwszy od 19 lutego 2007 r.

Uprawnione osoby posiadające zdolność kredytową, mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny, od którego połowę odsetek przez osiem lat będzie spłacać państwo (wg stopy referencyjnej NBP).

Dotacje przyznawane przez rząd wynikające z tego programu pomogą zminimalizować całemu sektorowi budownictwa negatywne skutki spadku zainteresowania prywatnych inwestorów zakupem nieruchomości.

Działanie rządowego programu jest dwukierunkowe: z jednej strony obejmuje wspieracie dla sektora budownictwa, a z drugiej pomoc wielu rodzinom w realizacji marzeń o własnym mieszkaniu, własnym domu, własnym miejscu na świecie. Jest to przyszłościowy program, który daje szanse lepszego życia ludziom. Dzięki niskiemu oprocentowaniu i dopłatom państwa przyczyni się do polepszenia warunków życiowych osób najbardziej tego potrzebujących.

Kredytobiorca nie może być właścicielem innej nieruchomoś...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI