PARP ogłasza nabór na zrównoważony rozwój turystyki w Polsce Wschodniej
Według danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) międzynarodowy ruch turystyczny podnosi się po pandemii. Sektor odnotował znaczny wzrost w 2022 r.
W okresie od stycznia do lipca 2022 r. liczba międzynarodowych podróży na całym świecie wzrosła o 172% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. [footnoteRef:1] – UNWTO prognozuje, że pełne odrodzenie międzynarodowego ruchu turystycznego do poziomów sprzed pandemii COVID-19 nastąpi do końca 2024 r. [footnoteRef:2].
Sektor turystyki wraca do stanu sprzed pandemii COVID-19
Turystyka krajowa w Polsce odnotowuje równie szybki rozwój. Coraz więcej Polaków decyduje się na odkrywanie rodzimych zakątków, często wybierając mniej popularne, spokojniejsze miejsca. W 2023 r. mieszkańcy Polski odbyli łącznie 75,5 mln podróży turystycznych, z czego aż 60 mln to podróże po kraju [footnoteRef:3].
Trend ten jest zgodny z rosnącą popularnością zrównoważonej turystyki, która coraz częściej staje się priorytetem dla podróżnych.
Według badania przeprowadzonego przez Statistę w 2022 r., ponad 80% globalnych turystów uznało, że zrównoważona turystyka jest dla nich ważna [footnoteRef:4], co świadczy o rosnącej potrzebie odpowiedzialnego podejścia do podróżowania.
Zrównoważona turystyka to nie tylko modne hasło, ale realna odpowiedź na wyzwania związane z ochroną środowiska i wspieraniem lokalnych społeczności.
Dążenie do zmniejszenia negatywnego wpływu na naturę oraz dbanie o przyszłość miejsc, które odwiedzamy, staje się nieodłącznym elementem świadomych decyzji turystycznych.
Czytaj także: Finansowe wsparcie dla biznesu – przewodnik po naborach PARP
A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?
Polska Wschodnia to region o wyjątkowych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych, który przyciąga turystów poszukujących kontaktu z naturą i autentycznymi doświadczeniami. Od malowniczych Wielkich Jezior Mazurskich, przez dzikie Bieszczady, po bujne lasy Podlasia, ten obszar oferuje niezwykłe atrakcje, które łączą piękno natury z bogactwem historycznym i kulturowym.
Celem naboru PARP „Zrównoważona turystyka” jest rozwój zintegrowanych produktów turystycznych, które wykorzystują te walory do stworzenia atrakcyjnych szlaków turystycznych.
Chodzi tu przede wszystkim o rozwój tras rowerowych, infrastruktury kajakowej i miejsc dla kamperów, które będą odpowiadać na potrzeby nowoczesnych turystów, a jednocześnie wspierać rozwój lokalnych społeczności i gospodarki regionu.
Kto może starać się o dotacje?
Działanie „Zrównoważona turystyka” ma na celu wspieranie projektów rozwijających turystykę w makroregionie Polski Wschodniej. Inicjatywa ta skierowana jest do samorządów, które chcą tworzyć nowoczesne, zrównoważone produkty turystyczne oparte na walorach historycznych, kulturowych i przyrodniczych.
O dofinansowanie w ramach działania mogą ubiegać się samorządy województw Polski Wschodniej, ale tylko w formie partnerstw składających się z podmiotów z co najmniej dwóch województw tego makroregionu.
W tworzenie produktu turystycznego, mogą być zaangażowani przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje zaangażowane w rozwój turystyki, takie jak: zarządzający gospodarką wodną, zarządzający gospodarką leśną, przedsiębiorstwa społeczne, podmioty ekonomii społecznej.
Czytaj także: Raport PARP o działaniach MŚP na rzecz środowiska naturalnego
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące stworzenia ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych obejmujących m.in.:
· modernizację lub budowę obiektów lub przestrzeni stanowiących element produktu turystycznego,
· modernizację lub budowę infrastruktury ułatwiającej dostęp do ww. miejsc,
· działania z zakresu digitalizacji oferty szlaku i przystosowania do działania w warunkach kryzysu (resillience),
· przygotowanie spójnej Strategii zarządzania i rozwoju produktu turystycznego, oraz działań niezbędnych do jej wdrożenia,
· stworzenie narzędzi do współpracy w ramach wdrożenia produktu turystycznego ijego utrzymania;
· działania informacyjne, konsultacyjne, promocyjne oraz edukacyjne w zakresie wykorzystania produktu turystycznego.
Koszty kwalifikowalne mogą być przeznaczone na:
· zakup nieruchomości,
· roboty i materiały budowalne,
· zakup środków trwałych,
· dostawy inne niż środki trwałe, o ile są niezbędne do osiągnięcia założonych produktów lub rezultatów projektu,
· zakup wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do przygotowania produktu turystycznego, określonego w Koncepcji produktu turystycznego (docelowo Strategii zarządzania i rozwoju produktu turystycznego),
· usługi zewnętrzne, w tym np. przygotowanie dokumentacji, działania informacyjne i promocyjne produktu turystycznego;
· koszty pośrednie związane z przygotowaniem i realizacją projektu.
Maksymalna intensywność dofinansowania projektu wynosi do 85% kosztów kwalifikowalnych. Budżet przeznaczony na dofinansowanie to 297 milionów zł.
Termin składania wniosków
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego (link) w terminie: od 16 września 2024 r. do 5 listopada 2024 r. do godziny 16:00.
Więcej informacji o naborze znajduje się na stronie PARP.
***
[1: https://www.unwto.org/news/international-tourism-back-to-60-of-pre-pandemic-levels-in-january-july-2022 ]
[2: https://www.unwto.org/news/international-tourism-to-reach-pre-pandemic-levels-in-2024]
[3: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/turystyka/turystyka-w-2023-roku,1,21.html ]
[4: https://www.statista.com/topics/1916/green-tourism/#topicOverview ]