Parlament Europejski przegłosował bankowe przelewy natychmiastowe

Parlament Europejski przegłosował bankowe przelewy natychmiastowe
Fot. stock.adobe.com / Debalina
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W środę, 7 lutego ‘24 Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają zapewnić natychmiastowe dotarcie do klientów detalicznych i firm przelewów bankowych w całej UE. Przepisy zostały przyjęte przeważającą większością głosów. Niektórzy lewicowi europosłowie mieli zastrzeżenia, uważając, że przelewy natychmiastowe zbyt szybko wypierają transakcje gotówkowe, które dla osób uboższych są wygodniejsze, pisze Witold Gadomski.

Przyjęte przez Parlament Europejski przepisy są następstwem wniosku Komisji Europejskiej z października 2022 roku, aby udostępnić w całej UE płatności natychmiastowe w ramach szerszych wysiłków na rzecz pogłębienia Unii Rynków Kapitałowych.

Nowa regulacja ma sprawić, że klienci detaliczni i przedsiębiorcy nie będą musieli czekać na swoje pieniądze. Chodzi też o zwiększenie bezpieczeństwa przelewów i utrzymanie kosztów tej usługi na niskim poziomie.

Czytaj także: Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego: 10 sekund na przelew w euro

Przelewy natychmiastowe – nowa regulacja

Przelew natychmiastowy ma zostać zrealizowany niezależnie od dnia i godziny, a pieniądze muszą dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu dziesięciu sekund. Płatnik powinien zostać także w ciągu dziesięciu sekund poinformowany o tym, czy przekazane środki zostały udostępnione zamierzonemu odbiorcy.

Tego typu operacje są już realizowane przez różne instytucje, lecz znacznie wyższym kosztem niż w przypadku zwykłego przelewu bankowego. Zgodnie z nowymi przepisami banki i inni dostawcy usług płatniczych nie będą mogli pobierać od klientów dodatkowych opłat za przelewy natychmiastowe.

Zwykłe przelewy rozliczane są czasami przez kilka dni. Komisja Europejska szacuje, że każdego dnia w europejskim systemie finansowym około 200 mld euro jest „uwięzionych” w drodze do odbiorców przelewu.

Według firmy doradczej EY w końcu 2021 r. zaledwie 11% zleceń przelewu w UE stanowiły płatności natychmiastowe, mimo że takie płatności istnieją od lat w wielu innych krajach, w tym w Indiach, Australii i Meksyku.

Czytaj także: Przelew natychmiastowy powinien być standardem wg 34% klientów banków

Przelewy natychmiastowe – warunki bezpieczeństwa

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, dostawcy płatności natychmiastowych będą musieli przed dokonaniem transakcji sprawdzić, czy numer IBAN i nazwa beneficjenta są prawidłowe, aby uniknąć ewentualnych błędów lub oszustw.

Wymóg ten będzie dotyczył także przelewów regularnych.

Płatności natychmiastowe, zdaniem Komisji Europejskiej, oferują obywatelom szybkie i wygodne rozwiązania w codziennym życiu, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych.

Poprawiają także zarządzanie przepływami pieniężnymi w administracjach publicznych i w firmach, w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach, umożliwiają organizacjom NGO szybki dostęp do funduszy oraz zachęcają banki do opracowywania innowacyjnych usług i produktów finansowych.

Oczekuje się, że rozporządzenie zacznie obowiązywać w krajach strefy euro do końca 2024 roku, natomiast państwa spoza strefy euro będą miały jeszcze kilka miesięcy na dostosowanie się.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl