Parlament Europejski przegłosował bankowe przelewy natychmiastowe
Przyjęte przez Parlament Europejski przepisy są następstwem wniosku Komisji Europejskiej z października 2022 roku, aby udostępnić w całej UE płatności natychmiastowe w ramach szerszych wysiłków na rzecz pogłębienia Unii Rynków Kapitałowych.
Nowa regulacja ma sprawić, że klienci detaliczni i przedsiębiorcy nie będą musieli czekać na swoje pieniądze. Chodzi też o zwiększenie bezpieczeństwa przelewów i utrzymanie kosztów tej usługi na niskim poziomie.
Czytaj także: Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego: 10 sekund na przelew w euro
Przelewy natychmiastowe – nowa regulacja
Przelew natychmiastowy ma zostać zrealizowany niezależnie od dnia i godziny, a pieniądze muszą dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu dziesięciu sekund. Płatnik powinien zostać także w ciągu dziesięciu sekund poinformowany o tym, czy przekazane środki zostały udostępnione zamierzonemu odbiorcy.
Tego typu operacje są już realizowane przez różne instytucje, lecz znacznie wyższym kosztem niż w przypadku zwykłego przelewu bankowego. Zgodnie z nowymi przepisami banki i inni dostawcy usług płatniczych nie będą mogli pobierać od klientów dodatkowych opłat za przelewy natychmiastowe.
Zwykłe przelewy rozliczane są czasami przez kilka dni. Komisja Europejska szacuje, że każdego dnia w europejskim systemie finansowym około 200 mld euro jest „uwięzionych” w drodze do odbiorców przelewu.
Według firmy doradczej EY w końcu 2021 r. zaledwie 11% zleceń przelewu w UE stanowiły płatności natychmiastowe, mimo że takie płatności istnieją od lat w wielu innych krajach, w tym w Indiach, Australii i Meksyku.
Czytaj także: Przelew natychmiastowy powinien być standardem wg 34% klientów banków
Przelewy natychmiastowe – warunki bezpieczeństwa
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, dostawcy płatności natychmiastowych będą musieli przed dokonaniem transakcji sprawdzić, czy numer IBAN i nazwa beneficjenta są prawidłowe, aby uniknąć ewentualnych błędów lub oszustw.
Wymóg ten będzie dotyczył także przelewów regularnych.
Płatności natychmiastowe, zdaniem Komisji Europejskiej, oferują obywatelom szybkie i wygodne rozwiązania w codziennym życiu, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych.
Poprawiają także zarządzanie przepływami pieniężnymi w administracjach publicznych i w firmach, w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach, umożliwiają organizacjom NGO szybki dostęp do funduszy oraz zachęcają banki do opracowywania innowacyjnych usług i produktów finansowych.
Oczekuje się, że rozporządzenie zacznie obowiązywać w krajach strefy euro do końca 2024 roku, natomiast państwa spoza strefy euro będą miały jeszcze kilka miesięcy na dostosowanie się.