Pakiet akcji Revolut wartości 500 mln dolarów na sprzedaż

Pakiet akcji Revolut wartości 500 mln dolarów na sprzedaż
Fot. stock. adobe.com / vejaa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Założona w 2015 roku przez Nikołaja Storonskiego i Włada Jacenko spółka Revolut jest jedną z największych w Europie innowacyjnych firm finansowych. Jej przychody wyniosły w 2023 roku 1,8 mld funtów, a zysk przed opodatkowaniem 438 mln funtów. Usługi Revoluta są dostępne w 30 krajach i korzysta z nich 40 mln klientów.

Europejski Bank Centralny przyznał firmie pełną licencję bankową w grudniu 2021 roku. Revolut Bank UAB, spółka zależna działająca w Europejskim Obszarze Gospodarczym, jest licencjonowana i regulowana przez Europejski Bank Centralny w Unii Europejskiej, a pieniądze deponentów są chronione przez litewską państwową spółkę Ubezpieczenie Depozytów i Inwestycji.

Nie ma jednak takiej licencji w Wielkiej Brytanii, gdzie mieści się siedziba firmy. Spółka złożyła wniosek do organów regulacyjnych o uzyskanie statusu banku w Wielkiej Brytanii ponad trzy lata temu, jednak do tej pory nie otrzymała zgody.

Uważa się, że podanie informacji o wynikach finansowych za rok 2023 przed obowiązującym terminem wynika ze starań o uzyskanie licencji. W poprzednich latach Revolut zwlekał z podaniem tych informacji.

Czytaj także: Revolut otrzymał licencją bankową w Meksyku

Revolut wyceniony na 33 mld funtów

W listopadzie 2020 roku Revolut został wyceniony na 4,2 mld funtów, ale w ciągu kilku miesięcy pozyskał nowe finansowanie, co podniosło wycenę firmy do 33 mld funtów.

Revolut nie jest notowany na giełdzie i nie ma swobodnego obrotu jego akcjami. Największy pakiet ma Storonski – urodzony w Rosji biznesmen, posiadający obywatelstwo brytyjskie, który jest prezesem firmy.

Udziałowcami Revoluta są Vision Fund należący do SoftBanku oraz Tiger Global. Opcje na akcje posiada też wielu pracowników.

Czytaj także: Europejskie banki ścigają się z fintechami i neobankami

Właściciele fintechu Revolut chcą sprzedać część swoich akcji

Według doniesień kilku agencji prasowych posiadacze akcji, w tym Nikołaj Storonski, inni członkowie zarządu i część pracowników zamierzają sprzedać pakiet wartości 500 mln dolarów. Spółka wynajęła bank Morgan Stanley do wyceny akcji.

Dyrektor wykonawcza (CEO) Revolut UK Francesca Carlesi poinformowała, że prowadzi też rozmowy z Tiger Global Management, który poprowadzi zapowiadaną sprzedaż akcji. Nie jest jednak planowana nowa emisja. Ze sprzedaży wykluczeni też będą inwestorzy niebędący pracownikami.

Według Carlesi ​​jednym z głównych problemów, z jakimi boryka się Revolut jest konieczność wzmocnienia ochrony przed oszustami. Ma to tym większe znaczenie, że Wielka Brytania przygotowuje się do wprowadzenia nowych przepisów, które wymagają od banków i fintechów zwrotu pieniędzy konsumentom, którzy padli ofiarą oszustów.

Czytaj także: Revolut wprowadza na rynek kieszonkowy czytnik kart płatniczych

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl