Otwieranie drzwi kluczem, nie smartfonem i odzyskiwanie energii. Takich domów przyszłości chcą Polacy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150708.DD Domy przyszlosci wedlug PolakowOkoło 35 lat temu powstał pierwszy telefon komórkowy, technologia CD, a samolot w Solar Chalener przeleciał nad kanałem La Manche, wykorzystując jako źródło zasilania jedynie energię słoneczną. Jak bardzo przez kolejne 35 lat ewoluuje budownictwo i jak w 2050 roku będą wyglądały polskie domy? Pracownia Dobre Domy Flak & Abramowicz zapytała Polaków o ich idealny dom przyszłości.

Nowoczesne materiały budowlane oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie energooszczędności są dziś na wyciągnięcie ręki. Czerwcowa ankieta przeprowadzona wśród klientów pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz pokazuje, że Polacy to tradycjonaliści myślący nowocześnie – zamiast otwierania drzwi smartfonem wolą klucze, ale już blisko połowa chciałaby mieć w domu… kotłownię solarną.

Unia Europejska wymaga od swoich państw członkowskich, by do 2050 r. domy stawiane na jej terenie spełniały surowe normy energooszczędności. Żeby się do nich dostosować, w nowych budynkach będą musiały zostać zastosowane innowacyjne rozwiązania.

Klucz zamiast smartfona i kotłownie solarne
Polaków zapytano o różne aspekty projektowe przyszłych mieszkań. 66% woli otwierać drzwi kluczem, nie smartfonem i aż 73% preferuje klasyczne, spadziste dachy. Ankietowani okazali się w większości zachowawczy co do fundamentów – ponad połowa wybiera tradycyjne murowane bloczki na żelbetowych ławach.

Odpowiedzi na pytanie o utrzymanie ciepła w czterech ścianach były wyrównane. 53% Polaków – stosując się do zaleceń energooszczędności – zaplanowałoby przeszklenia na południowej stronie. Respondenci wykazali się nowoczesnym podejściem do ogrzewania i zmniejszenia rachunków za prąd. Aż 47% badanych Polaków zdecydowałoby się na kotłownię solarną wykorzystującą powietrze i promienie słoneczne. Natomiast 8 na 10 osób chciałoby położyć ogniwa fotowoltaiczne zmieniające energię słoneczną w prąd, a co drugi Polak odzyskiwałby energię elektryczną za pomocą gruntowych wymienników ciepła.

150708.DD Dom przyszlosci INFOGRAFIKA

Badanie stworzone przez www.dobredomy.pl

Patrycja Rogacz