Orlen SA z tymczasowym zarządem

Orlen SA z tymczasowym zarządem
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Minister aktywów państwowych powołał Witolda Literackiego do zarządu Orlenu, a rada nadzorcza w nowym składzie powołała go na funkcję pełniącego obowiązki prezesa zarządu Orlenu, podała spółka.

Na tym samym posiedzeniu, rada nadzorcza Orlenu odwołała ze składu zarządu Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata oraz Iwonę Waksmundzką-Olejniczak, a z obecnego składu rady oddelegowała do zarządu Orlenu na maksymalnie 3 miesiące Kazimierza Mordaszewskiego, Tomasza Sójkę oraz Tomasza Zielińskiego. Docelowo nowy zarząd Orlenu zostanie wyłoniony w drodze konkursu, zapowiedziano. 

Uruchomione przez radę nadzorczą postępowanie kwalifikacyjne dotyczy prezesa zarządu, wiceprezesów zarządu i członków zarządu. Szczegółowe warunki stawiane kandydatkom i kandydatom rada nadzorcza Orlenu opublikuje 14 lutego 2024 roku, zapowiedziano w komunikacie.

W wyniku decyzji rady nadzorczej, od 7 lutego 2024 r. zarząd Orlenu będzie pracować w pięcioosobowym składzie:

Witold Literacki – pełniący obowiązki prezesa zarządu, Kazimierz Mordaszewski – członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu, Tomasz Sójka – członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu, Józef Węgrecki – członek zarządu, Tomasz Zieliński – członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu.

We wtorek walne zgromadzenie akcjonariuszy odwołało wszystkich członków rady nadzorczej koncernu i powołało nową radę w składzie: Jan Woźniak (członek niezależny rady), Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Wojciech Popiołek, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński.

Czytaj także: Akcjonariusze Orlenu powołali nową radę nadzorczą>>>

Kariera zawodowa Witolda Literackiego

Witold Literacki jest absolwentem Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii. Ekspert w dziedzinie finansów i podatków.

Od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menadżerskie zdobywał zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen. W latach 2022-2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN.

Wcześniej w latach 2020-2022 był dyrektorem finansowym w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL- WZM w Warszawie. W latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków w PKN Orlen. 

Czytaj także: Daniel Obajtek odwołany z funkcji prezesa zarządu Orlenu

Koncern multienergetyczny

Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG.

Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Źródło: ISBnews