Omówienie posiedzenia Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej w dniu 31 marca 2025

Podczas posiedzenia, mając na uwadze nieustanną potrzebę zabiegania o stanowienie prawa uwzględniającego zasadę proporcjonalności oraz specyfikę działania spółdzielczego modelu biznesowego, Członkowie Rady omówili trwające procesy legislacyjne istotne dla sektora bankowości spółdzielczej oraz podejmowane w ich zakresie działania izb gospodarczych.
W szczególności poruszono temat przekazanych do Ministerstwa Finansów, wypracowanych w ramach grupy roboczej działającej przy KZBS z udziałem przedstawicieli ZBP, Banków Zrzeszających i Systemów Ochrony, zmian do Ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, stanu prac nad przepisami dotyczącymi wspólnych produktów zrzeszeniowych oraz wydanego w styczniu br. Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej oraz polityki wynagrodzeń w bankach.
Przedstawiono również szereg działań w zakresie Sankcji Kredytu Darmowego, w tym zarówno stały monitoring orzecznictwa, legislacji i działalności organów administracji, jak i spotkań oraz pism, m.in. do Komitetu Stabilności Finansowej, wskazujących na ryzyka systemowe związane z SKD.
Podkreślono, iż działania te przyczyniły się do przyjęcia na wniosek ZBP przez KSF stanowiska, w którym SKD zostało zidentyfikowane jako nowe ryzyko systemowe w krajowym systemie finansowym.
Ponadto, podsumowano przebieg dotychczasowych prac nad zmianą Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad tworzenia rezerw, omówiono wstępne założenia projektu ustawy implementującej nową dyrektywę o kredycie konsumenckim (CCD2), a także najważniejsze działania związane z wdrażaniem ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.
Czytaj także: Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej
Istotnym punktem posiedzenia było również omówienie działań sektora w zakresie procesu deregulacji. ZBP i KZBS przedstawiły zarówno swoje postulaty zgłoszone w ramach inicjatywy „SprawdzaMY”, jak również inne działania w obszarze deregulacji, w tym prowadzone we współpracy z europejskimi izbami branżowymi w obrębie regulacji unijnych, takich jak FIDA czy Omnibus 1, spotkania z polskimi i europejskimi parlamentarzystami oraz podejmowane w ramach zespołów i komisji sejmowych i senackich, w tym podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Spółdzielczości Senatu RP oraz wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP, a także Zespołu do spraw Deregulacji i Dialogu Gospodarczego, działającego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Zgłaszane postulaty dotyczą m.in. zwiększenia roli zasady proporcjonalności w regulacjach unijnych i krajowych, ograniczenia wymogów związanych z oceną ryzyka ESG przy udzielaniu finansowania, zmniejszenia obowiązkowej sprawozdawczości bankowej, skutecznej ochrony spadkobierców przed nadużyciami poprzez szybkie blokowanie rachunków osób zmarłych czy też ograniczenia kradzieży tożsamości celem wyłudzania kredytów i pożyczek.
Dokonano także omówienia aktualnego stanu prac Narodowej Grupy Roboczej zajmującej się reformą wskaźników referencyjnych, w tym przedstawiono główne zagadnienia związane z pracami nad wdrożeniem reformy oraz działania realizowane przez NGR.
Podczas posiedzenia Członkowie Rady przedyskutowali również propozycje kolejnych tematów do podjęcia w ramach Rady Konsultacyjnej, w tym w zakresie dialogu z nadzorcą dotyczącego bieżących działań i praktyk nadzorczych, a także niektórych kwestii związanych z realizacją wymaganego poziomu wskaźnika MREL w ramach zrzeszeń.
Podsumowali również ostatnie wydarzenia organizowane przez ZBP, takie jak: Konwent na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej oraz Europejskie Forum Finansowania Agrobiznesu, a także wymienili się informacjami dotyczącymi nadchodzących wydarzeń w sektorze, w tym Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej ZBP oraz konferencji KZBS w ramach kampanii „Czerwiec z Bankiem Spółdzielczym”.
ZBP: Łukasz Bogusz, Doradca Zarządu ZBP oraz Sekretarz Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP, e-mail: Lukasz.Bogusz@zbp.pl
KZBS: Grzegorz Parol, Dyrektor Biura KZBS, e-mail: G.Parol@kzbs.org

