OFE zanotowały w listopadzie najlepsze wyniki w historii, ile zyskały?

OFE zanotowały w listopadzie najlepsze wyniki w historii, ile zyskały?
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po dwóch miesiącach spadków, w listopadzie Otwarte Fundusze Emerytalne zanotowały swój najlepszy miesiąc w historii, zyskując średnio 18,1 proc. - poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych.

„Po covidowym, wiosennym szoku na rynkach, fundusze emerytalne pieczołowicie odrabiały straty. Gorsze wyniki zostały zanotowane we wrześniu i październiku. Z kolei w listopadzie OFE przyniosły rekordową stopę zwrotu. Doświadczenie pokazuje, że rok z pandemią zaowocował dużą zmiennością na rynkach” – powiedziała, cytowana w raporcie, prezes IGTE Małgorzata Rusewicz.

OFE zarobiły średnio 18,1 proc.

Jak podano w raporcie, listopad 2020 roku był najlepszym w historii miesiącem dla OFE – zarówno pod względem wypracowanych wyników, jak i wzrostu aktywów. W sprzyjającym otoczeniu rynkowym fundusze emerytalne, których portfele wypełnione są głównie polskimi akcjami, zarobiły średnio 18,1 proc. – najwięcej w historii. Analitycy przypomnieli, że w listopadzie rynki pozytywnie zareagowały na wynik wyborów prezydenckich w USA, a także doniesienia o szczepionkach na Covid-19. W tych warunkach WIG20 zyskał w ubiegłym miesiącu blisko 21 proc.

Czytaj także: Wartość aktywów OFE spadła w październiku o 8,2 proc. mdm >>>

Rekordowe wyniki zarządzania przyczyniły się do dynamicznego wzrostu aktywów funduszy emerytalnych. W jeden miesiąc ich wartość wzrosła aż o 21,3 mld zł, czyli o 18,1 proc., do 138,8 mld zł na koniec listopada.

„Sam wynik z zarządzania szacujemy na 21,6 mld zł. Saldo wpłat i wypłat szacujemy natomiast na -0,2 mld zł, na co złożyły się składki otrzymane z ZUS (+257 mln zł) oraz przelew do ZUS z tytułu „suwaka” (-442 mln zł). Dzięki tak wysokiej dynamice aktywów, udało się nadrobić większość strat z poprzednich miesięcy i powrócić do stanu z lutego tego roku” – napisano w raporcie.

Wszystkie fundusze wypracowały bardzo dobre wyniki

„Bardzo dobre wyniki wypracowały wszystkie fundusze – począwszy od Allianz Polska OFE, którego jednostka zyskała na wartości 16,3 proc, aż do rekordzisty OFE PZU „Złota Jesień”, którego jednostka wzrosła aż o 20,5 proc. Dzięki temu poprawiły się także wyniki w dłuższych horyzontach, choć licząc od początku roku fundusze wciąż są na minusie” – napisano.

Dyskusje o reformie OFE

Powrót wielkości aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych do poziomów z początku pandemii wznawia także dyskusje o reformie OFE.

Czytaj także: Wejście w życie reformy OFE od 1 lutego 2021 jest wciąż aktualne?

„Biorąc pod uwagę, że walka z Covid-19 jeszcze się nie zakończyła oraz że nie znamy jeszcze wszystkich ekonomicznych konsekwencji pandemii, reformę OFE należy przygotować bardzo starannie i przeprowadzić ją z uwzględnieniem terminów pozwalających na rzetelne i bezpieczne procedowanie jej etapów. Aby było to możliwe, konieczne jest wsłuchanie się w głos branży, która do wiosennego projektu ustawy zgłasza liczne uwagi” – powiedziała, cytowana w raporcie, Małgorzata Rusewicz.

Źródło: PAP BIZNES