OFE w 2020 roku pod kreską

OFE w 2020 roku pod kreską
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W grudniu OFE zarobiły średnio 7,2 proc., a wartość ich aktywów wzrosła do 148,6 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz.pl. W całym 2020 r. fundusze te są jednak pod kreską, ze średnią stratą na poziomie 2,3 proc.

„Sam grudzień przyniósł kontynuację wzrostów, zapoczątkowanych w listopadzie. Rynkom sprzyjało m.in. przyjęcie budżetu Unii Europejskiej, porozumienie w sprawie brexitu oraz rozpoczęcie programów szczepień. Na fali wzrostów znalazła się także warszawska giełda. Szeroki indeks WIG wzrósł o +8,3 proc., więcej niż niejeden światowy indeks. Fundusze emerytalne, których portfele wypełnione są głównie polskimi akcjami, zarobiły średnio +7,2 proc.” – napisano w raporcie.

W grudniu OFE zarobiły średnio 7,2 proc.

Analitycy wskazali, że w grudniu OFE zarobiły średnio 7,2 proc. Na dole zestawienia znalazło się OFE PZU „Złota Jesień”, którego jednostka zyskała na wartości 6,4 proc., zaś na szczycie jest Aviva OFE, z wynikiem 7,9 proc.

Wynik OFE za cały 2020 r. jest ujemny i wynosi -2,3 proc. W okresie 5-letnim OFE zarobiły średnio 32,2 proc.

Czytaj także: OFE zanotowały w listopadzie najlepsze wyniki w historii, ile zyskały?

„W grudniu, dzięki kontynuacji wzrostów na warszawskiej giełdzie, a co za tym idzie dobrym wynikom inwestycyjnym, aktywa wzrosły o solidne 7 proc. (10 mld zł) do 148,6 mld zł. Sam wynik z zarządzania szacujemy na 10,1 mld zł. Saldo wpłat i wypłat wyniosło natomiast -0,3 mld zł, na co złożyły się składki otrzymane z ZUS (+246 mln zł, w całym roku wyniosły 3,2 mld zł) oraz przelew do ZUS z tytułu „suwaka” (-503 mln zł, w całym roku 5,7 mld zł)” – podano w raporcie.

Ostatnie bardzo dobre dwa miesiące pozwoliły na odrobienie większości koronawirusowych strat z początku roku. Ostatecznie po 12 miesiącach wartość aktywów jest o 4,1 proc. niższa rdr.

Większość indeksów akcji kończy rok z pozytywnym bilansem

Jak wskazują analitycy, mimo ataku globalnej pandemii COVID-19, zamknięcia gospodarek, recesji i gwałtownych korekt na rynkach, większość indeksów akcji kończy rok z pozytywnym bilansem.

„To w dużym stopniu zasługa bezprecedensowej interwencji rządów i banków centralnych. Indeksy giełdowe rynków rozwiniętych osiągnęły nowe rekordy wszechczasów. Największym wygranym okazał się sektor nowych technologii – amerykański indeks Nasdaq zakończył rok z 44 proc. zyskiem, a indeks S&P500 wzrósł o ponad 16 proc. Na Starym Kontynencie zyski nie były tak spektakularne, mimo to wiele indeksów zdołało odrobić straty poniesione w okresie luty – marzec” – napisano w raporcie.

Niemiecki DAX wzrósł o prawie 4 proc. Na warszawskiej giełdzie rozwój wydarzeń był mniej pozytywny. Bardzo dobre ostatnie dwa miesiące roku pozwoliły na odrobienie większości strat, mimo to indeks szerokiego rynku WIG kończy rok pod kreską (-1,4 proc). Z głównych indeksów najsłabiej radził sobie WIG20, który stracił 6,5 proc. Za to honor polskiej giełdy uratowały spółki najmniejsze. Indeks sWIG80 okazał się być jednym z najlepszych na świecie, zyskując +33,6 proc., dzięki czemu wrócił w pobliże szczytów z 2017 r.

Wraca temat przekształcenia OFE

Wraz z powrotem poziomu aktywów w pobliże stanu sprzed pandemii wraca temat przekształcenia OFE.

„Fundusze emerytalne kolejny miesiąc z rzędu odrabiały straty wywołane pojawieniem się pandemii COVID-19. Obecnie wartość ich aktywów jest już nieznacznie niższa niż przed jej wybuchem. Biorąc pod uwagę wysiłki rządów, by wspierać gospodarki oraz rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi, można mieć nadzieję, że już w najbliższym czasie wszystkie straty zostaną odrobione” – powiedziała, cytowana w raporcie, prezes IZFiA Małgorzata Rusewicz.

Czytaj także: Wejście w życie reformy OFE od 1 lutego 2021 jest wciąż aktualne?

„To oznacza, że warto wrócić do tematu reformy OFE. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze doświadczenia, musimy wypracować takie rozwiązania, by członkowie funduszy mogli komfortowo decydować o przyszłości zgromadzonych środków na zabezpieczenie emerytalne, a podmioty zobligowane do wykonania reformy miały odpowiedni czas na przygotowanie się do niej oraz możliwość bezpiecznego jej przeprowadzenia – dodała.

Stopy zwrotów OFE za grudzień 2020 r., ostatnie 12 miesięcy i 36 miesięcy, w proc.:

 grudzień12 miesięcy36 miesięcy
Aviva OFE7,9-1,5-9,6
AXA OFE7,5-1,6-12,0
OFE Pocztylion7,4-0,8-9,6
PKO BP Bankowy OFE7,3-3,5-12,5
Nationale-Nederlanden OFE7,21,8-10,4
Aegon OFE7,2-1,0-9,5
MetLife OFE7,1-2,5-10,8
Generali OFE7,0-4,1-12,6
Allianz Polska OFE6,7-4,2-11,6
OFE PZU „Złota Jesień”6,4-2,6-11,8

Źródło: IZFiA, Analizy.pl

Źródło: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami / IZFiA, Analizy.pl, PAP BIZNES