Od Redaktora Naczelnego | Postęp AI, którego już nie da się zatrzymać
Rok 2023 upływa pod znakiem sztucznej inteligencji, a to za sprawą spektakularnych możliwości, zademonstrowanych przez takie rozwiązania, jak Midjourney czy ChatGPT. Sama możliwość generowania obrazów czy zdolność cyfrowego pomocnika do kreowania merytorycznych artykułów nie jest niczym nowym, jednak powszechna dostępność tych narzędzi skłania do refleksji. Eksperci nie mają wątpliwości: rozwój i upowszechnianie AI będzie jedynie nabierać tempa.
– Postęp sztucznej inteligencji jest tak duży, że nie sposób go zatrzymać. Na to po prostu jest już za późno. Nie możemy powiedzieć „zatrzymajmy rozwój” lub „zmniejszmy tempo, w jakim robimy rzeczy, ponieważ nie rozumiemy tego, co się dzieje”. To nie jest już realna opcja, ponieważ świat jest zbyt złożony, funkcjonuje zbyt wielu graczy, a my mamy problem ze skoordynowaniem wysiłków – wskazuje José Parra-Moyano, profesor strategii cyfrowej International Institute for Management Development w Lozannie w wywiadzie udzielonym Maksymilianowi Stefańskiemu.
Co to oznacza dla ludzkości i tworzonych przez nią systemów gospodarczych? Zdaniem naszego rozmówcy, szczególnego znaczenia w nowych realiach nabiorą ekosystemy danych, tworzone po to, by pogodzić możliwości, jakie daje monetyzacja zasobów informacji, z restrykcyjnymi wymogami w zakresie ochrony danych klientów.
Doceniając możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, nie należy zapominać, że rosnące ucyfrowienie pozostaje w korelacji z ewolucją postaw społecznych. – Rozwijamy się szybko i żyjemy szybko, dużo szybciej niż kiedyś, a więc czasu mamy mniej. Przy czym trudno powiedzieć, co jest skutkiem, a co przyczyną – czy to technologia sprawia, że zaczynamy się inaczej zachowywać i żyjemy szybciej, czy też żyjemy szybciej i zmieniamy technologię. Prawdopodobnie jedno i drugie jest prawdą – ocenił Józef Wancer, bankowiec, ekonomista i społecznik, honorowy przewodniczący Rady Nadzorczej BNP Paribas Banku Polska.
W tym zmieniającym się świecie należy wreszcie pamiętać o tym, że każde narzędzie wymyślone przez człowieka może zostać użyte w celach przestępczych i AI nie jest tu wyjątkiem. O najnowszych strategiach sieciowych oszustów, sposobach zapobiegania fraudom i praniu pieniędzy, a także wsparciu, jakie banki mogą otrzymać w tym zakresie od dostawców rozwiązań IT piszemy w specjalnym raporcie poświęconym problematyce cyberbezpieczeństwa, który publikujemy w związku z grudniową konferencją „SafeBank – Fundamenty Bezpieczeństwa Banków”.
W imieniu całej redakcji „Miesięcznika Finansowego BANK” życzę wszystkim Czytelnikom Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku, zapraszam także do lektury grudniowego numeru.