Obniżyła się zdolność kredytowa Polaków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dom.02.250xOstatnie niespełna dziesięć miesięcy to niezbyt dobry okres dla osób zastanawiających się nad kupnem mieszkania na kredyt. Wpłynęły na to podwyżki stóp procentowych w pierwszym półroczu 2011 r. oraz coraz bardziej zbliżająca się perspektywa nadejścia drugiej fali światowego kryzysu w ostatnim czasie.

W związku z tym zdolność kredytowa modelowej rodziny uległa obniżce, co widać także na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Poniżej przedstawione zostało zestawienie maksymalnych kwot kredytowych dla rodziny 2+2, która osiąga dochód równy dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw odpowiednio w czerwcu i we wrześniu 2011 r. wg GUS. Uzyskany na tej podstawie dochód netto wyniósł w ubiegłym miesiącu 5 123,34 zł. Ponadto przyjęto, że gospodarstwo domowe jest zainteresowane kredytem na okres 30 lat, z wkładem własnym wynoszącym 20%.

 

111028.zdolnosc.polakow.550x

Najwyższa zdolność kredytowa w obu przypadkach ma miejsce dla zobowiązania w złotówkach, z czego oczywiście wynika również najwyższa wysokość rat. W październiku poziom maksymalnego zadłużenia hipotecznego w euro jest o ponad 90 tys. zł niższy, niż w rodzimej walucie. Jeszcze gorzej jest w przypadku franka szwajcarskiego. Czteroosobowe gospodarstwo domowe o przeciętnych dochodach oraz założonych warunkach kredytowych, nie może sobie pozwolić na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Wynika to z faktu, że obecnie w czasach zawirowań i wzmożonej zmienności na rynkach finansowych banki niechętnie udzielają kredytów w walutach obcych. Jeżeli chodzi o samego franka szwajcarskiego, to dzisiaj znajduje się on w ofercie tylko kilku banków. Aby otrzymać kredyt w tej walucie trzeba jednak dysponować znacznie wyższymi dochodami lub też posiadać wyższy wkład własny.

Wydaje się, że w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się zmiany polityki instytucji finansowych. W niepewnych czasach banki starają się zazwyczaj ograniczać ryzyko akcji kredytowej, m.in. podnosząc wymagania finansowe wobec klientów.

Emmerson S.A.