Nowoczesny Bank Spółdzielczy | Technologie – CANON POLSKA | Proste procesy i intuicyjne działania, czyli jak technologia pomaga bankom w pracy z dokumentami
Główny cel: uproszczenie procesowania dokumentów w różnorodnym środowisku pracy. To podstawa cyfrowej transformacji w świecie bankowości. A poprzez „różnorodne środowisko” należy rozumieć przede wszystkim styk świata analogowego z cyfrowym.
– Bankowość to jedna z branż, która nigdy nie przejdzie całkowicie na dokumentację cyfrową – twierdzi Michał Mikulski, Product Manager – Information Management w Canon Polska. – Weźmy pod uwagę choćby proces kredytowania: klienci dostarczają bankowi wiele zaświadczeń i dokumentów w tradycyjnej papierowej formie. Oczywiste jest jednak, że żaden bank nie będzie trzymał całej dokumentacji w segregatorach. Dostarczone dokumenty muszą być zeskanowane, odpowiednio skatalogowane i przechowywane zgodnie z przepisami prawa o ochronie danych osobowych – dodaje ekspert.
Digitalizacja w praktyce
To wszystko jeszcze niedawno zajmowało wiele czasu, wiązało się ze żmudnym katalogowaniem dokumentacji i koniecznością uczenia pracowników obsługi różnorodnego oprogramowania. Ale czasy się zmieniły: dzisiejsze nowoczesne urządzenia i systemy tworzy się tak, aby cała firma korzystała z jednolitych rozwiązań. Pracownik nie musi poznawać różnorodnych procedur i systemów, niezależnie czy pracuje z dużym urządzeniem wielofunkcyjnym, czy poręcznym skanerem.
Właśnie tak, zgodnie ze słowami Michała Mikulskiego, tworzone są rozwiązania Canon. – Stawiamy na proste procesy i intuicyjne działania, ograniczenie procesu uczenia i eliminację błędów. Wszystko po to, aby firmy mogły oszczędzić czas i skrócić obsługę każdego klienta – precyzuje ekspert. I wymienia kilka propozycji z portfolio Canon:
Seria wielofunkcyjnych drukarek imageRUNNER ADVANCE DX. To nowoczesne, szybkie i wydajne urządzenia do druku i skanowania, wyposażone w wysoce zaawansowane możliwości współpracy z oprogramowaniem chmurowym.
ScanFront 400: zaawansowany, autonomiczny skaner sieciowy, który umożliwia szybkie skanowanie różnorodnych dokumentów bez konieczności podłączania do komputera. Pracownik wybiera tylko kilka przycisków na skanerze, a całą resztą zajmuje się już oprogramowanie.
Wygodny i efektywny kosztowo skaner imageFORMULA DR-S150. To urządzenie wyposażone w duży kolorowy ekran dotykowy, pozwalający na skuteczne wprowadzanie do systemu dokumentów i danych. Sprawdzi się przy każdym stanowisku pracy w banku.
Oprogramowanie Scan2x: centralny element systemu, pozwalający na zunifikowane wprowadzanie dokumentów i zawartych na nich danych do systemów bankowych (niezależnie od miejsca oraz modelu wykorzystywanego urządzenia). Dzięki automatycznemu identyfikowaniu rodzajów dokumentów i odczytaniu kluczowych danych, wyraźnie skraca się czas pracy, ogranicza liczbę błędów oraz poprawia bezpieczeństwo dokumentów.
– Kładziemy nacisk na to, aby użytkownicy rozwiązań oferowanych przez Canon mieli jedno kompleksowe środowisko do zarządzania dokumentami – podkreśla Michał Mikulski. – Cyfrowa transformacja każdej firmy powinna być przede wszystkim zrozumiała dla użytkowników.
Bezpieczeństwo i poufność najważniejsze dla bankowości
Ekspert Canon zwraca także uwagę na bardziej zaawansowane systemy, które odpowiadają nie tylko za digitalizację dokumentów, ale także za zarządzanie całym cyklem życia firmowej dokumentacji. Mowa o tzw. systemach Information Management, w ostatnim okresie nierzadko nazywanych „cyfrową transformacją w wersji 2.0”.
– Sektor finansowy powinien zwrócić szczególną uwagę na implementację tego typu rozwiązań, bo jednym z ich podstawowych założeń jest stworzenie w pełni bezpiecznego środowiska pracy, odpornego na próby włamań i zapewniającego maksymalny poziom poufności dokumentów. Rzadko która branża opiera się na zaufaniu klienta w równie wysokim stopniu co bankowość, dlatego właśnie banki powinny upewnić się, że stosowane przez nie rozwiązania informatyczne wykorzystują najwyższe standardy bezpieczeństwa i zgodności z prawem – radzi Michał Mikulski.
Co istotne – systemy wykorzystywane przez Canon (m.in. Therefore czy IRIS) oparte są na architekturze low-code, co pozwala elastycznie i szybko dostosować je do oczekiwań użytkownika. Dzięki temu przedstawiciele sektora finansów mogą mieć pewność, że zamówione przez nich rozwiązania będą dopasowane dokładnie do potrzeb tej wrażliwej branży, zarówno dzisiaj, jak i w dynamicznie zmieniającej się przyszłości.
– Rozumiemy, że potrzeby naszych klientów się różnią, dlatego tworzymy systemy w pełni skalowalne, dopasowane do indywidualnych potrzeb firmy. Fakt, że w razie potrzeby można łatwo zmienić ich konfigurację, stanowi odpowiedź na dynamiczne zmiany zachodzące we współczesnym biznesie – podsumowuje ekspert Canon Polska.
Więcej informacji o rozwiązaniach, które zmieniają bankowość, można znaleźć na stronie producenta