Nowe technologie zapewnią pracownikom 4-dniowy tydzień pracy?

Nowe technologie zapewnią pracownikom 4-dniowy tydzień pracy?
Technologie Fot. stock.adobe.com/Gorodenkoff
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Cyfrowa transformacja, konieczność zwiększenia efektywności pracy, czy coraz większe znaczenie etycznego aspektu funkcjonowania biznesu i rosnące oczekiwania pracowników, to jedne z najważniejszych wyzwań, którym muszą sprostać współczesne firmy. To one zadecydują o tym, w jaki sposób będzie kształtowało się środowisko pracy. Kluczem do większości z nich jest umiejętne korzystanie z potencjału nowoczesnych technologii.
W jaki sposób będzie zmieniało się nowoczesne środowisko pracy? Możemy liczyć na 4-dniowy tydzień pracy? #technologie #automatyzacja #robotyzacja

Rosną oczekiwania wobec społecznego zaangażowania biznesu

Wyniki badań zrealizowanych na zlecenie Ricoh w ramach projektu „The Future of Work” pokazują, że pracownicy oczekują od swoich firm, jako beneficjentów postępu technologicznego włączenia się w dużo większym zakresie niż dotychczas w rozwiązywanie ważnych problemów społecznych. Z takim stwierdzeniem zgodziło się aż 65% badanych. Natomiast 63% uważa, że uzyskane przez firmy zyski z automatyzacji powinny być ponownie inwestowane w społeczności, w których funkcjonują. Skala problemów i skuteczne przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz nierównościom społecznym wymaga ścisłej współpracy agencji rządowych, organizacji non-profit i biznesu.

Nowoczesne technologie otwierają drogę do 4-dniowego tygodnia pracy

Automatyzacja zadań i coraz szersze wykorzystanie możliwości oferowanych przez Sztuczną Inteligencję mają ogromny wpływ na to jak zmienia się nasz styl pracy. Według badań Ricoh 57% europejskich pracowników wierzy, że dzięki nowoczesnym technologiom
4 – dniowy tydzień pracy już niedługo może stać się nowym standardem.

Technologia to sprzymierzeniec a nie zagrożenie

Pracownicy dostrzegają pozytywny wpływ, jaki na ich pracę mają nowoczesne technologie. 63% badanych uważa, że technologia jest kluczowa dla zwiększenia efektywności wykonywania codziennych, służbowych obowiązków. Za ważne instrumenty, które pozytywnie wpłyną na poziom i wydajność pracy, uznawane są automatyzacja (44%)
i sztuczna inteligencja (39%). Problemu nie stanowi również poziom kompetencji i umiejętność korzystania z nowoczesnych narzędzi. 77% badanych przyznaje, że biorąc pod uwagę najbliższe 10 lat, ma odpowiednie kwalifikacje, aby móc pracować i dostosowywać się do nowych wymogów rynku pracy.


Źródło: Ricoh