Nowe szczyty złotego na koniec roku

Nowe szczyty złotego na koniec roku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Złoty kończy rok na szczytach. Utrzymują się dobre nastroje na światowych rynkach finansowych. Rok 2018 upłynie pod dyktando zmniejszonych zakupów aktywów przez banki centralne. Będzie to wielki test skali uzależnienia od sztucznie wykreowanej płynności. Wydarzeniem I kw. zmiana na stanowisku prezesa Fed oraz wybory parlamentarne we Włoszech.

Złoty zyskał wyraźnie na przedostatniej sesji 2017 r. łamiąc barierę 4,20 za euro i docierając do najwyższego od 3 lat poziomu w relacji do dolara (3,49). Kurs CHFPLN jest dokładnie tam, gdzie był 15 stycznia 2015 r., kiedy Szwajcarski Bank Centralny uwolnił kurs franka do euro. Polska waluta aprecjonowała w tym roku do CHF 15 proc., 20 proc. do USD i ponad 5 proc. do EUR. Równie mocna jest jedynie czeska korona, którą Bank Czech wsparł dwoma podwyżkami stóp procentowych (z 0,05 do 0,5 proc.) oraz uwolnił z powiązania kurs EURCZK. Wczoraj złoty zanotował 5-miesięczny szczyt siły względem waluty naszych zachodnich sąsiadów (0,1615).

Na globalnych rynkach finansowych 2017 r. kończy się dobrymi nastrojami i wysokim apetytem na ryzyko. Giełdy w USA blisko szczytów, w Azji w nocy lekkie zwyżki w Chinach, spadki w Japonii. Słabiej ostatnio radzą sobie parkiety w Europie. 4 marca odbędą się wybory we Włoszech. Na rynku obligacji wzrost rentowności niemieckich papierów, w USA stabilniej, w Polsce lekki spadek. Ponownie w górę ropa naftowa.

Ostatnie godziny handlu w 2017 r. zapowiadają się stabilnie i spokojnie. Nie spodziewamy się znaczących zmian kursów. O 14. Federalny Urząd Statystyczny opublikuje najnowsze dane o inflacji CPI za grudzień z Niemiec. Spodziewany jest spadek dynamiki cen do 1,5 proc. z 1,8 proc. w listopadzie. Jeśli mediana prognoz się potwierdzi, będzie to najniższy odczyt CPI od maja. Zmniejszy to presją na Europejski Bank Centralny (EBC), by dokonał ograniczenia programu QE. Na dzień 22 grudnia suma bilansowa EBC wynosiła prawie 4,5 bln EUR, co stanowi niemal 42 proc. rocznego PKB strefy euro. Od stycznia bank zmniejsza do 30 mld EUR miesięcznie tempo powiększania wartości aktywów na swoich rachunkach (QE).

Do Siego Roku 2018!

Damian Rosiński

Dom Maklerski AFS