Nowe monety kolekcjonerskie NBP – „Władysław Jagiełło” i „Floren Władysława Łokietka”

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150304.nbp.01.400xWe wtorek 3 marca Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z dwóch serii - "Skarby Stanisława Augusta" oraz "Historia monety polskiej". Na kolekcjonerów czekają: złota moneta o nominale 500 zł i srebrna pięćdziesięciozłotówka z podobizną Władysława Jagiełły oraz srebrne 20 zł z wizerunkiem florena z czasów Władysława Łokietka.

W serii „Skarby Stanisława Augusta” ukazują się monety będące replikami medali powstałych pod koniec XVIII wieku w mennicy warszawskiej, na zamówienie ostatniego króla Rzeczypospolitej. Siódma moneta serii ukazuje Władysława Jagiełłę – założyciela dynastii Jagiellonów, władcę Litwy, w 1386 r. koronowanego na króla Polski po przyjęciu chrztu i poślubieniu królowej Jadwigi Andegaweńskiej.

Medalierski wizerunek Władysława znajdujący się na rewersach monet, choć naśladuje portret pędzla Marcella Bacciarellego, jest niewłaściwy. Malarz mylnie obrał bowiem za wzór portret Zygmunta Augusta. Na awersach monet odwzorowano nieznacznie skrócony łaciński napis z medalu, który w przekładzie brzmi następująco: Syn Olgierda, wyznaczony na małżonka Jadwigi Roku Pańskiego 1385, koronowany 1386. Litwę z Polską połączył i uczynił chrześcijańską, Akademię w Krakowie założył, rycerzy niemieckich pod Grunwaldem pobił, i postanowił, aby szlachcic nie był więziony bez wyroku sądu. Umarł Roku Pańskiego 1434, mając lat 86, w 48. roku panowania, dnia 31 maja.

Nakład wybitej w czystym złocie (próba 999,9) monety 500-złotowej nie przekroczy 750 egzemplarzy, a srebrnej (próba 999) – 5 tys. egzemplarzy. Autorem awersów oraz napisów na rewersach jest Robert Kotowicz. Rewersy zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska. Następne monety w serii „Skarby Stanisława Augusta” – „Władysław Warneńczyk” – ukażą się 15 września.

Źródło: Narodowy Bank Polski